ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 20:47

Hatay'da "Cumhuriyet Kadınları Defilesi" yapıldı


Hatay'da, Türkiye Yardım Severler Derneğince "Cumhuriyet Kadınları Defilesi" yapıldı.
Defilede, 55 yaş üstü 18 manken, kıyafetleri sergiledi. Modacı Barbaros Şansal ve Yıldırım Mayruk'un hazırladığı 38 giyside, Cumhuriyet'in ilk yıllarından bugüne kadın giyimindeki dönüşüm anlatıldı. Defilenin gelirlerinin çocukların eğitimi için bağışlanacağı belirtildi.
Modacı Şansal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Mücadele yıllarından 10 yıllık periyotlar halinde 2000'li yıllara kadar Türk kadınını anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
Defilede görev alan mankenlerin hepsinin 55 yaş üstü olduğuna dikkati çeken Şansal, koleksiyonda doğal ve pahalı elyaflar kullanıldığını belirtti.
Mankenlerin, Türkiye'de meslek sahibi olmuş ilk kadınları da canlandırdığını ifade eden Şansal, "İlk hava pilotunu, ilk emniyet müdürünü, ilk heykeltıraş kadını hatta ilk makinisti anarak yapılan bu minik gösteri, yaklaşık 1 saat sürdü ve 600 izleyiciye ulaştı" diye konuştu.
Defilenin gelirinin çocukların eğitimine katkı sağlayacağını dile getiren Şansal, 38 giysinin sergilendiği defilede aksesuarlarla 150 parçanın bulunduğunu söyledi.
Antakya Medeniyetler Korosu'nun "Arkadaş" ve "Memleketim" eserlerini seslendirdiği defilede, modacı Şansal ve Mayruk, mankenlerle konukları selamladı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER