ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:44

HASVAK'ın yardım yemeğinde moda rüzgarı


 Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfının (HASVAK) etkinliğinde, modacı Ahmet Özceyhan'ın kreasyonlarından örneklerin yer aldığı ve geliri vakfa aktarılacak "Sulh" defilesi düzenlendi.
Pİ Koleji'nde düzenlenen etkinliğe, vakıf üyeleriyle çok sayıda davetli katıldı.
Vakıf Genel Başkanı Engin Öztürk, yaptığı konuşmada, HASVAK'ın 1974'ten beri hastane ve hastalara destek verdiğini söyledi.
Kansere neden olan yiyeceklerle kanser yapıcı faktörler konusunda farkındalığın önemine değinen Öztürk, bugünden itibaren kanser eğitimlerine başladıklarını belirtti.
Öztürk, "Gökkuşağı'ndaki yerimizde kanser eğitim merkezimizi hazırlıyoruz. Herkese açık. 15 günde bir orada eğitimler başlayacak. Kanser eğitim merkezlerinden doktorlar gelecek. Gerekli eğitimler ücretsiz, sizlerin katılımıyla olacak" dedi.
Konuşmanın ardından, Faik Öztürk ile Safiye Soyman programa katılanlara konser verdi.
Etkinlikte, Ankaralı modacı Ahmet Özceyhan'ın kreasyonlarından örneklerin yer aldığı ve geliri HASVAK'a aktarılacak "Sulh" defilesi düzenlendi.
Özceyhan, AA muhabirine, ellerindeki büyük koleksiyonlardan bazı parçaları seçerek, karma bir defilede sunmak istediğini söyledi.
Osmanlı'nın yaşam tarzından örneklerin, Anadolu medeniyetlerinin 3 bin yılllık motifleri ve nakışlarıyla Anadolu kadınının işlediği kanaviçeler ve iğne oyalarının eserlerinde yer aldığını anlatan Özceyhan, "Bugün gösterdiğimiz koleksiyonlar, 25 ülkede daha evvel teşhir edildi. Türkiye'nin yüz akı olarak, ülkenin fevkalade aydınlık ve güzel yüzünü yurt dışında duyurduğumuz, gösterdiğimiz, önemli Türk günlerinde gösterilen koleksiyonlarımdan harmanlama bunlar" diye konuştu.
Defilede Hitit kültüründen esintilerin de yer aldığını ifade eden Özceyhan, HASVAK'ın Türkiye'deki yardıma muhtaç hastalara yönelik çalışmalarına destek için bu yardım defilesini düzenlediğini belirtti. Bu nedenle mutlu olduğunu vurgulayan Özceyhan, bütün sanatçılara, böyle projeleri desteklemeleri çağrısında bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER