ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 20:20

Halk Oyunları Hakem ve Gözlemcileri Sivas’ta toplandı

Halk Oyunları Hakem ve Gözlemcileri Sivasta toplandı


Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun 2014 yılı Gözlemci ve Hakem Semineri Sivas’ta yapıldı.

Sivas Belediyesi ile Türkiye Halk Oyunları Federasyonu'yla ortaklaşa Sıcak Çermik Kaplıcaları Sefa Otel’de düzenlenen seminerde konuşan Halk Oyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ali Özçelik, Federasyon olarak her sezon bu dönemlerde, Ekim, Kasım, Aralık aylarında hakem ve gözlemci semineri yaptıklarını hatırlattı.

Hakemlere 2014 yılında yapacakları faaliyetlerle ilgili uygulamalarla yeniden revize ettikleri yarışma şartnameleri ve hakem gözlemci talimatlarıyla ilgili bilgilendirmek adına her yıl toplandıklarını söyleyen Özçelik, şöyle devam etti:

"Halk oyunlarını yaşatmakla birlikte federasyonumuza bağlı kulüplerimizi sezon içerisinde yapmış oldukları çalışmalar adına yarışmalar düzenliyoruz. Kulüpler arası, minikler kulüpler arası, yıldızlar kulüpler arası, gençler ve kulüplerarası büyükler yarışması yapıyoruz. Halk oyunlarına katkı sağlama, ivme kazandırmak, sahip çıkmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz."

Programa katılan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise yapılan işin önemine vurgu yaparak, Türk'ün kültürünü folklorunu yeni nesillere taşımanın önemli bir vazife olduğunu ifade etti.

Ürgüp, belediye başkanlığı döneminde hem milli kültür hem de yerel kültür zenginliklerine yönelik birçok faaliyet yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Seminere Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Genel Sekreteri Adnan Öztürk, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ali Özçelik, MHK Üyeleri Cemal Özturgut, Selahattin Bozdemir, Mithat Kalaycıoğlu, Sivas Belediyesi Halk Oyunları ekip sorumlusu Özcan Keskin’in yanı sıra Sivas, Tokat, Yozgat, Adana, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Gaziantep, Kilis, İstanbul, Artvin, Iğdır, Erzurum, Erzincan illerinden toplam 65 hakem ve gözlemci katıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER