ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 17:58

Halit Ertuğrul yeni kitabında evlilikleri ele aldı

Halit Ertuğrul yeni kitabında evlilikleri ele aldı


Eğitimci-yazar Halit Ertuğrul, yeni kitabı Hasret'te aile ve evlilik konularına değindi. Aşk ve birliktelikler ile ilgili sorulara cevap verdi.

Boşanmalara dair çalışmalar yürüten Doç. Dr. Halit Ertuğrul, son kitabı Hasret’te özellikle gençlerin dünyasında en çok eksilenin aşka duyulan saygı olduğunu söyledi. Gelip geçici ilişkilerin medyadan ideal dünya olarak pompalanmasının gençleri de bu yola ittiğini belirten Halit Ertuğrul, bunun tedavisinin de tam tersi bir etki oluşturacak eğitimle veyahut özendirmeyle mümkün olacağını kaydetti. Bu noktada muhafazakâr medyaya ve kurumlara da büyük sorumluluklar düştüğünü dile getiren Ertuğrul, böyle endişeleri taşıyan kanalların, medya kuruluşlarının yapımlarında aile vurgusuna ağırlık vererek gençlere öncü bir eğitim sağlanabileceğini belirtti. "Gençlerimizin izledikleri programlar, okudukları kitaplar hep aşkın hiç de tasvip etmediğimiz, kültürümüze yakışmayan yönlerine atıflar yapıyor." diyen Halit Ertuğrul, okuyucularına şu tavsiyelerde bulundu:

"Böylesi atıflar, elbette gençlerin dünyasında da aşkın ve evliliğin yanlış şekilde yerleşmesine neden oluyor. Dizilerde her gün ayrılıp bir başkasıyla flört eden emsallerini izleyen gençleri, siz elbette hayat boyu sürecek saygılı bir beraberliğe ikna edemiyorsunuz. Hayatın müşterek olduğunu, hayatın acılarıyla da kederleriyle de sorunlarıyla da hayat olduğunu unutan gençler, onu sadece zevkten ibaret görerek zorluklara katlanamaz oluyorlar. En ufak bahanelerde ayrılık yoluna giriyorlar. Bunun tedavisini ancak bizim dünyamızı özendirecek yapımlarla, kendisini bu işe adayacak gönüllülerle yapabiliriz. Ben de kitaplarımda genelde yaşanmış hayat hikâyelerinden hareketle bunun böyle olmadığını, asıl aşkın saygıyla, bağlılıkla, emekle yaşanabileceğini ve ancak böylesi hislerle süslenmiş bir aşkın insanı mutlu edebileceğini göstermeye çalışıyorum. Yeni kitabım Hasret de işte böylesi bir aşkın hikayesi."

Gençlere bu eğitimi verirken yaşanmış öykülerden oluşturulacak bir dilin gerekliliğine dikkat çeken Halit Ertuğrul, akademik metinlerden oluşmuş eğitim ve nasihatlerin gençlerin dünyasına girmeye pek mümkün olmadığını da kaydetti.

Yazar Cumartesi İstanbul Beyazıt Kitap Fuarı’nda saat 15.00’de Pazar günü ise Ankara Kocatepe Kitap Fuarı’nda saat 15.00’de okurlarıyla buluşacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER