ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 20:00

Hafta Sultan olmak için 214 kişi başvurdu

Hafta Sultan olmak için 214 kişi başvurdu

Daha önce Demet Evgar, Hülya Koçyiğit gibi ünlü isimlerin üstlendiği rol için 214 kişi başvuruda bulundu.


Manisa Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, 474. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nde, temsili olarak Hafsa Sultan'ı canlandırmak için 214 adayın başvuruda bulunduğunu söyledi.

Karaköse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 474.'sü düzenlenecek etkinliğin önemli kişiliklerinden birisi olan Hafsa Sultan ve 5 nedimesini temsil edecek kişilerin seçimi için açılan standa yoğun başvuru olduğunu kaydetti.
Bu yılki etkinlik için "Festivalin Sultanı Siz Olun" sloganıyla düzenlenen yarışmanın geçmiş yıllara oranla tanıtımına daha fazla ağırlık verildiğini kaydeden Karaköse, şöyle konuştu:

"Kanuni Sultan Süleyman gibi Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kişiliğinin annesi olan Hafsa Sultan'ı festivalde ve bir yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerde temsilen canlandırmak için toplam 214 aday başvurdu. Yarışmaya geçmiş yıllarda ortalama 80-150 arasında müracaat oluyordu. Daha fazla kişiyi dahil etmek düşüncesiyle şehrin işlek caddesinde bulunan il müdürlüğü binası önünde oluşturduğumuz stant sayesinde daha fazla müracaat oldu."

Karaköse, ön değerlendirmenin yarın, Hafta Sultan ve nedimelerini temsil edeceklerin seçiminin ise 19 Nisan'da yapılacağını açıkladı.

UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"ne alınan festival, 21 Mart'ta "Mesir Macunu Karma Töreni" ile başlamış, 30 Mart'taki yerel seçimler nedeniyle, 22-27 Nisan tarihine ertelenmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER