ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 14:40

Güvercinler "en iyi" seçilmek için yarıştı


Güvercin Severler Derneğince düzenlenen 8. Geleneksel Güvercin Festivali'nde güvercinler "en iyi" seçilmek için yarıştırıldı.
Festivalin tertip komitesi başkanı Hakan Tuncer, Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi'ndeki etkinlikte, 6 ilden gelen güvercin severlerin 220 güvercinle yarışmaya başvurduğunu söyledi.
Sarı meverdi, kara müsevit, zırhlı şamı, ispir, sarı alaca bağdadı, kara kuyruk fitilli ve kara nakışlı güvercin ırklarının, jüri üyelerince en iyilerinin seçileceğini ifade eden Tuncer, şunları kaydetti:
"Bu yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz güvercin festivalimizin sekizincisini yapıyoruz. 7 ırktan 220 güvercin festivalimizde yarışacak. Festivalimize Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Şanlıurfa ve Osmaniye'den güvercin severler geldi. Burada bizler komite olarak güvercin severler arasında güzel bir ortam oluşması için çabalıyoruz. Yeni arkadaşlıklar ediniyor, dostluklar kuruyoruz. Güvercin tutkusunu, sevgisini gündemde tutuyoruz. Bu organizasyonu da kalbimizdeki kuş sevgisiyle yapıyoruz. Kuşçuluğun ve arkadaşlığın gelişmesi adına düzenlediğimiz bu güzel organizasyonun bu yıl sekizincisini yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz."
Katılımın fazla olması sebebiyle ikinci bir festival yapmayı planladıklarını söyleyen Tuncer, 9 Şubat 2014'teki festivalde kırmızı meverdi, göğ şamı, ağ, göğ ve kara alaca bağdadı, göğ kuyruk fitilli, göğ nakışlı güvercin ırklarının yarıştırılacağını kaydetti.
Tuncer, desteğinden dolayı Osmaniye Belediyesi'ne de teşekkür etti.
Daha sonra jüri üyeleri, salonda kurulan büyük kafeste, en iyi güvercini seçmek için oy kullandı. Yarışmada dereceye giren güvercinlerin sahiplerine kupa, plaket ve madalya verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER