ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:26

Gülen, Selam filmini yorumladı


Çekimleri üç ayrı kıtada ve dört farklı ülkede yapılan ilk Türk filmi olarak gösterilen Selam ile ilgili Fethullah Gülen'in açıklamaları herkul.org’da duyuruldu.

M. Fethullah Gülen, 29 Mart’ta izleyiciyle buluşmaya hazırlanan Selam filmiyle ilgili şunları söyledi: “Bir gül resminde koca bir gülistanı ve çiçek bahçesini, hem de her bir gül ve çiçeği özel deseni, farklı şivesi ve çarpıcı edâsıyla anlatmak tabii ki mümkün değil. Fakat, çağın bu destan hadisesini sinema diliyle de anlatma gayreti başlı başına takdire şayan bir teşebbüs.”

Selam filminin yapımcısı Sabri Koç ve konsept danışmanı Haluk Örgün, M. Fethullah Gülen Hocaefendi’yi ziyaret ederek, Gülen’den filmle ilgili yorumlarını aldı. Gülen, Selam filmi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Filmin ilk videosunda da bahsedildiği gibi selamla gidildiği için o topraklarda kalındı, kılıçla gidenler gittikleri yerde kalmadılar bu da benim için her zaman hicrandır. Bugün Balkanlar’da esen hava da odur. İlk Müslümanlardaki temel dinamik de buydu, her yere selam ruhuyla girdiler ve girdikleri her yerde kaldılar. Filmin fragmanında da öyle diyor Selam’la gelmek esas.”

Selam filminin baş rollerinde Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah ve Hasan Nihat Sütçü yer alıyor. Dünyada kimsenin gitmek istemeyeceği, savaşların, açlığın ve fakirliğin yaşandığı ülkelere gözlerini kırpmadan giden fedakar öğretmenlerin öyküsünün anlatıldığı Selamın yapımcılığını Sabri Koç, konsept danışmanlığını Haluk Örgün, yönetmenliğini Levent Demirkale üstleniyor. Senaryosunu Necati Şahin’in yazdığı Selam filminin dağıtımını Warner Bros yapacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER