ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:34

"Görmeyen Kardeşin Olsun Mu?" projesi


Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla "Görmeyen Kardeşin Olsun Mu?" projesi kapsamında Latin ve Braille alfabeleri kullanılarak hazırlanan "Anadolu'yu Görsem" kitabı, görme engelliler başta olmak üzere herkes tarafından okunabilecek.
Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM) Genel Başkanı Remzi Korkut, dernek binasında düzenledileri basın toplantısında, proje kapsamında hazırlanan kitabın tanıtımını yaptı.
Odunpazarı Belediyesi ve GÖRSEM iş birliğiyle engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla "Görmeyen Kardeşin Olsun Mu?" adlı bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Sakallı, proje kapsamında Türkiye'de benzeri olmayan çalışmaya imza attıklarını ifade etti.
Kitabın en önemli özelliğinin hem Latin hem de Braille alfabesi kullanarak yazılması olduğuna dikkati çeken Sakallı, şöyle konuştu:
"Normal görebilen, az gören veya hiç görmeyen vatandaşımızın beraber rahatlıkla okuyabileceği bir kitabı araştırmacı yazar Ergün Veren'in kalemiyle oluşturmuş olduk. Kitabımız umarım kalp gözüyle görenlerle dünya gözüyle görenleri bir araya getirir ve hayatlarını kolaylaştırır. Onlar ilk defa bir kitapta, bir yazıda, bir obje üzerinde buluşmuş olacak."

Korkut ise Odunpazarı Belediyesi'nin engelliler için birçok çalışmaya destek verdiğini vurgulayarak, "Bugün sadece ülkemizde değil dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Bu kitabı görenlerle, görme engeli bulunanlar müşterek olarak okuyabilecekler. Dilerim herkes için hayırlı sonuçları olur" ifadelerini kullandı.
Toplantı, görme engelli vatandaşın, kitaptan bir bölüm okumasıyla sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER