ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 18:15

Gazze'de bulundu

Gazzede bulundu

Gazze'deki Filistin hükümetinin, bronz Apollon heykelini Paris'te sergileyecek.


Gazze'deki Filistin hükümetinin, bronz Apollon heykelini Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'ne kiralamak üzere yetkililerle görüştüğü bildirildi.

Turizm ve Tarihi Eserler Bakan Vekili Muhammed Hılle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazzeli balıkçılar tarafından bulunan antik Apollon heykelinin kiralanmasına yönelik görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Heykelin, hükümet gözetiminde tutulduğuna işaret eden Hılle, "Heykelin Louvre Müzesi'ne kiralanması için Filistinli bir aracı vasıtasıyla Fransız yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Apollo heykelinin, kıymetli bir hazine olduğunu vurgulayan Hılle, şunları kaydetti:

"Heykelin kiralanması için Avrupalılarla görüşmemiz gerekiyor. Bu heykel, 7 seneden fazladır İsrail'in bölgede uyguladığı ambargonun kalkması için Gazze için bir kapı açabilir. Heykel, Gazze'nin Akdeniz kıyısındaki Deyr el-Belih kentinde balıkçıların ağına takılmıştı. Balıkçılar, yaklaşık 2 bin yaşında olduğu tahmin edilen heykeli, denizde bulduklarını iddia ediyor. Ancak karada bulunmuş olabilme ihtimalini de gözardı etmiyoruz."

Dünyanın en kapsamlı müzelerinden Louvre, dünyaca ünlü Mona Lisa tablosu başta olmak üzere bünyesinde pek çok esere ev sahipliği yapıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER