ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 14:20

Frangoulis Efes'te konser verecek

Frangoulis Efeste konser verecek

Yunan tenor Mario Frangoulis, 28. Uluslararası İzmir Festivali etkinlikleri kapsamında Efes Antik Tiyatro'da konser verecek.


İzmir Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) yönetim kurulu başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper konserle ilgili Hilton Oteli'nde düzelenen basın toplantısında, Yunanistan'ın 6 aylık AB Dönem Başkanlığı kültürel etkinlikleri kapsamında Yunanistan Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu işbirliğiyle yapılacak konserin Ege Denizi'nin iki kıyısındaki ülkelerin dostluğunu pekiştireceğini söyledi.

Konserde Frangoulis'e İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü soprano Aytül Büyüksaraç'ın da eşlik edeceğini kaydeden Sarper, okestrayı da Yunan şef Lukas Karytinos'un yöneteceği bilgisini verdi.

Frangoulis de Efes gibi dünya mirasında müzik yapacak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Atalarımızın mirasında müzik yapmak benim için bir rüyanın gerçekleşmesi olacak" dedi. Yunanistan ve Türkiye'nin ortak bir tarihe sahip olduğunu, ancak bugünün ve yarının da öneminin bulunduğunu ifade eden Frangoulis, konserin iki ülkenin bugünü ve yarını için çok güzel değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Frangoulis, Türkiye'de gönlünde müzik ateşi olan pek çok kişi olduğunu vurgulayarak Fazıl Say'ın kendisinde özel bir yere sahip olduğunu aktardı.

Aytül Büyüksaraç ise Frangoulis ile aynı sahnede yer alacak olmanın heyecanını yaşadığı belirterek, İzmir Devlet Opera ve Balesi olarak gelecek dönemlerde de birlikte çalışmayı arzu ettiklerini kaydetti.

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris de Yunanistan'ın AB Dönem Başkanlığı'nı başarıyla sonuçlandırdığını ifade ederek, çok yakın zamanda Türkiye ile el ele AB'de olacaklarına inandığını söyledi.

Konser 27 Haziran Cuma günü Efes Antik Tiyatro'da gerçekleştirilecek. Frangoulis ve Büyüksaraç Cole Parter'ın "So in love" ve Mikis Theodorakis'in "Pheadra" adlı eserinde düet yapacak.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER