ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2017 Salı 11:47

!f İstanbul filmleri Ankara'da "şifa" verecek

!f İstanbul filmleri Ankarada "şifa" verecek

Çeşitli ülkelerden çok sayıda filmin yer aldığı !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, "iyileştiren şeyler" temasıyla yola çıkarak, 25 Mart'ta Ankara'da sinemaseverlerle buluşacak.


AYŞE BÜŞRA ERKEÇ - Çeşitli ülkelerden çok sayıda filmin yer aldığı !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, "iyileştiren şeyler" temasıyla yola çıkarak, 2-5 Mart'ta Ankara'da sinemaseverlere "şifa" verecek.

İş Bankası Maximum Kart'ın ana partnerliğinde düzenlenen 16'ncı !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde, Fransa'dan İran'a, İsveç'ten İsrail'e birçok ülkeden toplam 69 film gösterilecek. !f İstanbul, "iyileştiren şeyler" temasıyla yola çıkacak ve sinemaseverleri, yılın en çok konuşulan ve beklenen filmleriyle buluşturacak.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Direktörü Serra Ciliv, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seyirciye, Türkiye'nin ve dünyanın içinden geçtiği kaosa karşı iyileştiren şeylerin önerileceğini, sinema salonlarında ve filmlerde şifa yollarını aramaya davet edeceklerini söyledi.

Yılın merakla beklenen filmlerinin bu yıl Ankara'ya özel bir programla geldiğini belirten Ciliv, "Göstereceğimiz bütün filmler, Ankara'da ilk kez sinemaseverlerle buluşacak. Her bölümden Ankaralı izleyicilerin en çok beklediklerine inandığımız filmleri programladık. Örneğin Danny Boyle'un 90'ların kült filmi Trainspotting'in devam filmi olan T2 Trainspotting'in gösterilecek olması, eminiz Ankaralı sinemaseverleri çok heyecanlandıracak." diye konuştu.

Ciliv, geçen sene Gaziantep'te Suriyeli sığınmacılar için özel çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, "Geçtiğimiz yıl çok sevdiğimiz projemiz !f2 kapsamında Gaziantep ve Urfa'da Suriyeli sığınmacılar için Arapça gösterimlerimiz olmuştu. Programımızdan beş tane özel filmi bu yıl da 32 farklı kentte ve 42 farklı noktada sinemaseverlerle buluşturuyoruz. Bu yıl Arapça gösterimlerimiz Gaziantep ve Urfa'nın yanı sıra Nevşehir, Antalya, İstanbul ve İzmir'de de gerçekleşiyor." bilgisini verdi.

- 2016'da 33 farklı şehirde, 85 bin kişiye ulaşıldı

Sinemaseverlerin festivale ilgisini değerlendiren Ciliv, "Bir araya gelmeye, şifa verebilecek filmleri izleyip onlar hakkında gerçekleşen konuşmalara çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemdeyiz. !f, 16 yıldır çok sevilerek takip edilen bir festival ama bu yıl sanki buluşmak, bir araya gelmek herkese daha iyi gelecek." dedi.

Ciliv, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin bu yılki temasının "iyileştiren şeyler" olarak belirlendiğini ifade ederek, şunları aktardı:

"Kırılmışlığımıza, kaygılarımıza iyi gelebilecek bir programla ortaya çıkmak istedik. Sinemanın şifa verebilecek örnekleriyle izleyicilerimizle buluşuyoruz. Geçen yıl İran'dan Etiyopya'ya, Fransa'dan Çin'e, 40 ülkeden 112 filmin gösterildiği !f İstanbul, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında !f2 projesi ile 33 farklı şehirdeydi ve !f toplamda 85 bin kişiye ulaştı. İnsanların daha çok evlerine kapandığı ve dışarıya çıkmaktan çekindiği bir dönemde filmlere ve etkinliklere olan ilgiye bakarsak bu yıl da sayımızın azalacağını düşünmüyoruz."

- "Festival içerisinde sürprizler de var"

Resimleriyle dünyaca tanınan sanatçı Taner Ceylan'ın !f İstanbul Festivali'nde gerçekleşen etkinlikte yaptığı konuşmayı hatırlatan Ciliv, şunları kaydetti:

"Taner Ceylan'ın İstanbul'da yaptığı konuşmasından alıntı yapmak isterim, 'Sanat özgür bir alandır. Total bir özgürlük vardır sanatta. Gözü eğitmek gerekir, kulağı eğitmek gerekir, eğittikçe o dünya büyür, gördükçe gelişirsiniz, zenginleşirsiniz ve özgürleşirsiniz. Onun için kolay iş değildir sanatsever olmak, basit de değildir. O yüzden anlamadığınız, görmediğiniz, tınısından hoşlanmadığınız şeylerden korkmayın, anlayarak yaklaşmaya çalışın, zenginleşin, özgürleşin.' sözleri bize çok iyi gelmişti. Festival içerisinde sinemaseverler için sürprizler de var, her filmin içinde bir sürü sürpriz var."

Ankara Cinemaximum Armada sinemalarında, 2-5 Mart'ta gerçekleşecek festivalin "Türkiye'den Kısalar" bölümündeki filmleri, ODTÜ, Başkent ve Bilkent üniversitelerinde ücretsiz gösterilecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER