ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 13:45

Evliliğin simgesi alyansa hem usta eli hem teknoloji değiyor


Evliliğin ve evli çiftlerin birbirine bağlılığını simgeleyen alyansın üretiminde hem usta ellerin hem de son teknolojinin emeği var. Ustaların elinde eritilip şekillenen alyanslar, lazerle son şeklini alıyor.
Tarihi eski Roma ve Mısır dönemine kadar uzandığı ileri sürülen alyans, yüzlerce yıldır insanların evli olduklarını ve eşiyle aralarındaki bağı simgelemeye devam ediyor. Birkaç ülke dışında çoğunlukla sol el yüzük parmağına takılan alyans, değişik kalınlıkları, şekilleri ve modelleriyle evlenecek çiftlerin beğenisine sunuluyor.
Alyans üreticisi Bülent Dalyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada bir alyansı üretmenin ilk aşamasının tasarım olduğunu söyledi.
Hazırlanacak alyansın modelinin bilgisayar ya da el yordamıyla hazırlandıktan sonra hangi ayar ve renkte altına işleneceğine karar verildiğini dile getiren Dalyan, şu bilgileri verdi.
"Gerekli karışımları hazırladıktan sonra altını eritiyoruz. Düz bir kalıba döktüğümüz altını, preslerden geçirerek yassı hale getiriyoruz. Yapacağımız alyansın eni, kalınlığı, gramı ve şekline göre ayarlamaları yaptıktan sonra büküp kaynaştırıyoruz. Kaynağın ardından ise torna bölümüne gönderip ilk temizliği yapıyoruz. Temizliğin ardından alyansın üzerine hangi desen işlenecekse ona göre makinelere sokuyoruz. Bu desenleri alyanslar üzerine lazerle ya da torna cihazlarıyla işliyoruz. Alyans üretimi aşaması kolay değil, hem zaman hem sabır hem emek istiyor"
Desen işleminin ardından alyansın üzerine taş işlenecekse taş bölümüne gönderildiğini ifade eden Dalyan, taş işleminin ardından alyansın parlatılıp cilalanıp müşterilerin beğenisine sunulduğunu anlattı.
-14 Şubat'ı bekliyoruz-
Yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi altın sektörü olarak hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Dalyan, şöyle devam etti:
"14 Şubat, bizim için çok önemli bir gün. Yılbaşı ve Anneler Günü gibi günlerden daha çok önem taşıyor. Bu gün için tabiki hazırlıklarımızı yapıyoruz. O özel güze özel modelleri daha önceden piyasaya sürüyoruz. Bu sayede müşterilerimize daha çok seçenek sunma şansımız oluyor. Müşterilerimizin istediği şekilde alyans da üretebiliyoruz. Tasarımda sınırımız yok. Müşterimizin beğenisine göre her türlü şekilde, desende, ayarda alyans üretebiliyoruz. İnşallah bu Sevgililer Günü, sektörümüz adına daha güzel ve verimli geçer."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER