ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 22:21

Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği


Türk Cumhuriyetleri'nden genç yeteneklerin bir araya geldiği TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında konser verdi.
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, konser öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, konser veren orkestranın TÜRKSOY'a üye ülkelerin yetenekli gençlerinden oluştuğunu belirtti.
Orkestrada 22 gencin görev aldığını ve gençlerin çalışmalarını Uygur kökenli Kazak Anvar Akbarov'un şefliğinde sürdürdüğünü ifade eden Purtaş, şöyle konuştu:
"TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Rusya Federasyonu'na bağlı Başkurdistan, Hakas, Tataristan ve Saha (Yakut) cumhuriyetlerinden gelen genç sanatçılardan oluşuyor. Buradaki gençlerimizin çoğu konservatuarda eğitim alıyor, aralarından bazıları kendi bestelerini yapıyor. Orkestramız bundan 3 yıl önce Türk kültürünün ve Türk klasik müzik bestelerinin tanıtılması amacıyla kuruldu. Arkadaşlarımız konserlerinde kendi ülkelerinin milli eserlerini, senfonik bir şekilde düzenlenmiş olarak icra ediyorlar."
Planlarının Türk dünyası gençlerini bir araya getirerek, birlikte birşeyler başarmalarına imkan sağlamak olduğunu vurgulayan Purtaş, orkestranın yurt dışında çeşitli ülkelerde önemli organizasyonlarda da konser verdiklerini kaydetti.
TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, 4 Eylül'de, Bursa'da sanatseverlerle buluşacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER