ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 20:30

Eskişehir'de "Türk Toprağı" sergisi açıldı


Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında açılan "Türk Toprağı" sergisinde, milattan önce 6000 yılından başlayarak Türklerin yaşadığı coğrafyaya ait yaklaşık 500 parça pişmiş toprak eser sergilenmeye başlandı.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ajansı tarafından Eti Arkeoloji Müzesi'nde açılan sergide, testi, çanak, çömlek çeşitleri, "Ana Tanrıça İdol ve Figürleri", mutfak kapları, yazıtlı tuğlalar ve tabletler, mataralar, kolyeler ve heykelciklerden oluşan yaklaşık 500 parça eser, ziyaretçilerle buluştu.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, serginin açılışında yaptığı konuşmada, eserlerin Türklerin yaşadığı coğrafyalardan elde edilen objelerin sergilendiğini söyledi.

Eskişehir'in, bu yıl bir çok kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacağını ifade eden Tuna, şöyle konuştu:
"Amacımız Eskişehir'e, Türk Dünyası Kültür Başkentliği'ne ve bizim geçmiş toprak kültür mirasımıza farkındalık oluşturmak. Arzu ettiklerimizden birisi de çocuklarımızın, yeni yetişen neslin bunları görmesi. Bu eserler nesilden nesle aktarmazsak bir, iki nesil sonra geçmişimizden hiçbir iz kalmayabilir. Atalarımızın dünyanın kültür mirasına bıraktığı çok büyük eserler var. Gittiğimiz her yerde hoş görü ve insanlık adına güzel bir medeniyet mirası bırakmışız."
Sergi, 4 Ekim'e kadar gezinebilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER