ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mart 2013 Pazar 15:09

Eskişehir ulusal opera ve bale günleri başladı


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, devlet opera ve balesi işbirliği ile bu sene üçüncüsünü düzenlediği 'Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri', Atatürk’ün yazdırdığı Özsoy Operası ile başladı.

    Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Türkiye’nin tek ulusal opera ve bale günlerinin üçüncüsüne ev sahipliği yapıyor. 25 Mart’a kadar sürecek olan 'Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri', Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ve Atatürk’ün talimatıyla yazılan 'Özsoy Operası’yla' başladı. Eskişehirli sanatseverler, gösteriye yoğun ilgi gösterdi.

    Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, “Eskişehir’de Ulusal Opera ve Bale Günleri’nin düzenlenmesi tesadüf değil. Eskişehir senfoni orkestraları, tiyatroları ve sanat organizasyonları sayesinde Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Bu uzun yılların birikiminin sonucunda varılan bir nokta. 3 yıl önce başlattığımız ve Türk opera ve balesinin seçkin örneklerinin sergilendiği Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri, bizim için ayrı bir yer tutuyor." dedi.

    Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise Eskişehir’in sanatsal anlamda güzel bir etkinliğe daha imza attığını ve bunun gururunu yaşadıklarını belirterek, sanatın olduğu yerde kelimelere gerek olmadığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER