ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 10:56

Eskişehir, kardeşleriyle buluşacak


Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor" projesiyle Eskişehir'deki öğrenciler, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin kentlerindeki öğrencilerle buluşacak.
Eskişehir'deki çeşitli okullardan seçilen 89 öğrenciyi Eskişehir Garı'ndan Konya'ya uğurlayan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini ve bazı çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Öğrencileri, kültür gezilerine göndermeye çok önem verdiklerini ifade eden Tuna, şöyle konuştu:
"Yaklaşık 6-7 bin öğrenciyi Türk dünyası ülkelerine, Balkanlar'a, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine göndermiştik. Bunun dışında fırsat buldukça Anadolu'ya da bu gezileri yapmaya başladık. Okulların sömestr tatiline girmesini fırsat bilerek bir grup öğrenciyi özellikle ülkenin Güneydoğu Bölgesi seyahatine götürmek düşüncesiyle geziye Konya'dan başlayacağız. Konya tarihimizde önemli olan, eski başkentlerimizden. Öğrencilerimiz orada, Hazreti Mevlan'ayı ziyaret edecek. Daha sonra ecdattan güzel eserlerin kaldığı Gaziantep'i gezecek, öğrencilerimiz. Bunun ardından Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'de son bulacak bir gezi düzenliyoruz."

- "Birbirimizi tanırsak daha iyi geçiniriz"

Tuna, Diyarbakır'ın da Türkiye'nin kadim kentlerinden olduğuna değinerek, öğrencilerin orada yaşayan kardeşleriyle tanışmasını önem verdiklerini vurguladı.
Çocukların zihinlerinde kalıcı eserler bırakmak istediklerini anlatan Tuna, şöyle devam etti:
"Bu gezileri, birbirlerine sevgi, saygı duymalarını sağlayacak çalışmalar olarak görüyoruz. Bunu yapabilirsek ileride onlara emanet edeceğimiz bu ülkede, onların birliğini, beraberliğini, sıkı sıkıya bağlanmasını sağlayabiliriz. Binlerce öğrencimizi, ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, kültür gezileri yaptırmaya devam edeceğiz. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak bu tarz etkilikleri sürdürmeye kararlıyız. Biz öğrencilerimizi Çanakkale'ye de göndereceğiz. Ülke insanının birbirinden kopması gibi bir durum söz konusu değil, bunu biliyoruz. Birbirimizi tanırsak daha iyi geçiniriz, başka şeylere odaklanırız. Çocuklarımızı bilimde, teknolojide dünyada belli noktalara getirmede, donanımlı hale getirmek için el birliği yapmış oluruz. Türkiye geçmişe göre daha iyi noktalara geldi ve çok daha iyi noktalara geleceğiz. Bu tamamen bir iyi bir gelecek kurma projesidir ve kalıcı eser olarak görüyoruz. Eskişehir'den bütün ülkeye sevgi ve kardeşlik bağı ve gönül köprüsü inşa etmek ve ilişkileri güçlendirmek istiyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER