ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 15:45

Esat Paşa Haziresi onarıldı

Esat Paşa Haziresi onarıldı


Erzurum Yakutiye Belediyesi, Esat Paşa Camisi'nin hazire duvarlarını yeniden yaptırdı. Nakşibendi Şeyhi Osman Efendi’nin türbesinin de yer aldığı hazirenin istinat duvarı geçtiğimiz aylarda kayma sonucu uçmuş, bazı mezarlar da zarar görmüştü.

l866 tarihli Nakşibendi Şeyhi Osman Efendi'nin türbesinin de bulunduğu ve çoğunlukla tarikat önderlerinin kabirlerinin yer aldığı Esat Paşa Haziresi, tahrip olmaktan kurtarıldı. Hazirenin alt kısmında inşa edilen apartmanın yapımı sırasında toprak kayması oluşmuştu. Bu esnada haziredeki bazı kabirler tahrip olmuştu. Yakutiye Belediyesi harekete geçerek Esat Paşa Haziresi'ni onarıma aldı.

Belediye Başkanı Ali Korkut, “Tarihi ve kültürel değerlerimizin göz göre göre yok olmasına gönlümüz razı gelmezdi. Hazirede yatanlar gibi onların mezar taşlarının da kültürel olarak önemi var. Kaymaya neden olan derinliği dolguyla yükselttik. Ardından güçlendirilmiş bir duvar yaparak yeni kaymaların önüne geçtik. İnşallah bundan böyle bir sorun olmayacak, Esat Paşa Haziresi'nin sakinleri de ebedi uykularına devam edecekler.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER