ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 21:51

Engelliler Haftası, engelsiz müzede kutlandı

Engelliler Haftası, engelsiz müzede kutlandı


Antalya'nın Alanya ilçesinde engelli öğrenciler hazırladığı, 'El Sanatları Sergisi'nin açılışını kendileri içinde ulaşılabilir hale getirilen Alanya Müzesi'nde yaptı.

Alanya'da 'Engelliler Haftası' kapsamında 'El Sanatları Sergisi' Alanya Müzesi'nde açıldı. Alanya Belediye Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’nin 60 engelli öğrencisinin hazırladığı ipekböceği kozasından yapılan çiçek, yağlı boya, karakalem ve baskı tabloları sergilendi. Sergi açılışı öncesinde düzenlenen kokteyle Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Müze Müdürü Seher Türkmen, Yunanistan'dan gelen IASIS adlı gençlik kuruluşu üyeleri, engelliler ve aileleri katıldı. Güzel Sanatlar Öğretmeni Ayşegül Macar Koçak gözetiminde 3 ay süren kursta ortaya çıkan eserler davetliler tarafından incelendi. Engelliler hiç bir destek almadan belediye Başkanı Sihaoğlu ve Müze Müdürü Türkmen ile birlikte müzeyi gezdi. Müze Müdürü Türkmen ve görevliler tarihi eserler hakkında engellilere bilgi verdi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü Münir Altıoğlu, bu hafta engelliler haftası nedeniyle 'Herkes için Alanya Prejesi' kapsamında ulaşılabilirlik çalışması yapılmış ve tamamlanmış olan Alanya Müzesi'nde yapmaya karar verdiklerini söyledi. Engelli farkındalığı amaçladıkları gibi gibi tarihi mekanlarında ulaşılabilirlik olduğunu, ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istediklerini ifade eden Altıoğlu, engellilerin toplumun her yerinde olduğu gibi kültürel ve sosyal alanlarda da var olduğunu dile getirdi. Müzelerde tarihi dokuların sembolleri olduğu için engelliler içinde çok önemli olduğunu ifade eden Altıoğlu, "Ulaşılabilirlik çalışmasını tamamladıktan sonra artık engelli bireyler müzelerimize ücretsiz olarak öz gürce ve gönüllerince istedikleri zaman faydalanabilecekler." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER