ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 10:20

En çok AŞK'ı dinlediler

En çok AŞKı dinlediler

'Türkiye’ye Değer' sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Telefon Kütüphanesi'nden yararlanan görem engelli vatandaşlar AŞK kitabını dinlediler.


Türk Telekom'un (TT) 'Türkiye’ye Değer' sosyal sorumluluk projeleri kapsamında uygulamaya konulan Telefon Kütüphanesi'nden geçen ay en çok yararlanan şehir Erzurum.

TT, Türkiye’nin her yerindeki görme engellilere ulaşmaya devam ediyor. Telefon Kütüphanesi’nden, haziran ve temmuz ayları ile eylül ayında da en çok kitap dinleyen şehir Erzurum oldu.

Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı (GETEM) işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye daha kolay erişimi için geliştirilen Telefon Kütüphanesi projesi başladığı günden itibaren 10 aylık sürede 213 bin 126 kez arandı. Bu sürede yaklaşık 1,8 milyon dakikadan fazla sesli kitap hizmeti veren Telefon Kütüphanesi’nin arandığı iller sıralamasında, İstanbul, Ankara, Erzurum, İzmir ve Bursa ilk 5’te yer aldı. Görme engellilerin, Türkiye’nin her yerinden ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak ulaşabildiği Telefon Kütüphanesi’nde en çok dinlenen eser ise Elif Şafak’ın 'Aşk' isimli kitabı oldu.

EYLÜL AYINDA EN ÇOK ARAMA ERZURUM'DAN YAPILDI

Telefon Kütüphanesi, eylül ayı içerisinde 128 bin 800 kez arandı. 3 bin 581 arama ile Erzurum en çok kitap dinleyen şehir oldu. Erzurum, temmuz ve ağustos ayında da en çok arama yapan il olmuştu. Anadolu illerinden Telefon Kütüphanesi’ne erişim rakamını sürekli yükselten Türk Telekom, projenin ana hedefi olan bilgiye erişimde bölgesel ve ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmaya destek vermek için Telefon Kütüphanesi’ni büyütmeye devam ediyor.

    Telefon Kütüphanesi uygulaması, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden ücretsiz hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyor. Kullanıcılar aldıkları şifreyle 200’den fazla sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyor. Sadece ev telefonu üzerinden faydalanılabilen Telefon Kütüphanesi’nde kullanıcılar, dilediği kitabı seçme, kitap içinde ileri geri gidebilme ve kaldığı yerden devam edebilme gibi özelliklerden yararlanabiliyor. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER