ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 21:16

Dursun: Kitaplar dizayn edilmiş halde kütüphanede olacak

Dursun: Kitaplar dizayn edilmiş halde kütüphanede olacak


Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Dr. A. Haluk Dursun, saraydaki el yazması kitapların çürüdüğü şeklindeki iddiaları cevapladı. Müze Müdürü Dursun, "Kitaplar 1 Ağustos'ta yeniden dizayn edilmiş halde kütüphanede yer alacak." dedi.

İslam tarihinin en değerli eserlerinin yer aldığı Topkapı Sarayı'ndaki ‘El Yazmaları Kütüphanesi'de yer alan kitapların çürümeye terk edildiği haberi üzerine Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Dr. A. Haluk Dursun açıklama yaptı. Topkapı Sarayı bahçesinde basın mensupları ile bir araya gelen Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Haluk Dursun, kitapların çürüdüğü iddialarının doğru olmadığını savundu.
Müze Müdürü Dursun, basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı; "Topkapı’da restorasyonların büyük bir kısmı tamamlandı. Son yıllarda ilk defa Enderun Avlusu'nda ziyaretçilere açılacak. Restorasyonu biten bölümlerde el yazmaları kütüphanesi Ağalar Mescidi adını vermiş olduğumuz, Fatih döneminden kalan en eski binaya ağustos başı itibari ile taşınmış olacak. Bu taşınma ile yangın tehlikesinin çok gündemde olduğu İstanbul’da yeni bir Topkapı Sarayı Kütüphanesi hizmete girmiş olacak. Bu kütüphanede yangın algılama sistemi ve söndürme sistemi de faaliyette olacak. Şu andan itibaren Topkapı Sarayı'nın bu el yazmaları modern teknolojiye uygun bir koruma ile hizmet vermiş olacak. 22 bin civarındaki el yazması kitapların hepsi hizmette olacak. Bunların büyük kısmı da dijitalleştirme sureti ile yine okuyucuların hizmetinde olacak.’’ şeklinde konuştu.

Topkapı Sarayı'nda 22 bin kitap olduğunu ifade eden Dursun, sözlerine şöyle devam etti: "Kütüphanemiz iki bölümden oluşuyor. Matbu ve yazma kitaplar ayrı ayrı yer alıyor. Bizim söz konusu ettiğimiz cildi ve içeriği bakımından çok kıymetli olan yazma kitaplar yangın algılama ve söndürme sisteminin olduğu, modern teknolojinin olduğu binaya 1 Ağustos itibari ile kavuşacak. Bu açıklamayı yapıyorum ki herkes bir Ağustos'tan sonra gelsin ve kitapların ne durumda olduğunu görsün.’’

Kütüphanede görevli ve restoratörlerin sayısının artırıldığını belirten Dursun, kitapların tamiri veya günümüzde tekrar estetik değerlerini kaybetmeden bilgilerini taşımasının da sağlanmış olacağını kaydetti. Dursun, "Yani ciltleri, kağıtları, içeriği ve mürekkepleri zaman aşımına uğramıştı. Bunlar yüzlerce yıllık kitaplar, bunlar için özel kitap restoratörleri çalışıyordu. Yeni yerinde daha sağlıklı bir ortamda bu çalışma devam etmiş olacak." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER