ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ağustos 2014 Salı 14:28

Dünyanın ilk sarayı gün yüzüne çıkacak

Dünyanın ilk sarayı gün yüzüne çıkacak

Aslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları başlıyor


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) dünya mirası geçici listesine Türkiye'den son dahil edilen 13 alandan biri olan ve milattan önce 5 binli yıllara tarihlenen Aslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları başlıyor. İlk kazıların 1930 yılında Fransızlar tarafından başlatıldığı ören yerinde geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarılan dünyanın ilk kerpiç sarayının bu yıl tamamen gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

    Aslantepe Kazı Başkanı ve İtalyan La Spienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane, Malatya Valisi Vasip Şahin’i ziyaretinde yaptığı açıklamada, 15 Ağustos’ta kazı çalışmalarına başlanacağını bildirdi. Kazı çalışmalarıyla bu yıl, 'dünyanın ilk sarayı' olarak bilinen kerpiç saray kalıntılarının tamamını ortaya çıkarmayı planladıklarını söyleyen Frangipane, "Milattan önce 3 bin 300 yıllarına ait kerpiç sarayı bu yıl tamamen ortaya çıkarmayı istiyoruz. Mezopotamya'da tapınaklar vardı ama saray yoktu. Orada saraylar daha sonra geliyor. Buradaki saray, ilk saraydır. Çalışmalarımızla açık hava müzesi daha da geniş olacaktır. Geçtiğimiz yıl saray içinde büyük bir salonu gün yüzüne çıkardık. Turistler için geniş bir kültür alanı oluşacak. Turizm açısından cazip bir mekan oluşacak." dedi.

    Vali Şahin ile Frangipane, Aslantepe'nin dünya ve Türk tarihi açısından öneminin yanı sıra Malatya’ya sağlayacağı katkılar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Vali Şahin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Marcela Frangipane uzun yıllar Malatyamızın tarihine ışık tutacak araştırmalar yapmışlardır. Aslantepe kültürel anlamda dünya kültürel mirasının ortak değeridir." şeklinde konuştu.

    Bilim dünyasının en prestijli kurumlarından National Academy of Sciences tarafından Frangipane’ye Aslantepe’deki çalışmaları nedeniyle onur ödülü verildi. Frangipane, ödül almak için gittiği ABD’de kazı çalışmalarına ilişkin konferans verdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER