ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 14:44

Dünya Turizm Günü


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'de mavi bayrak ve yeşil yıldız gibi uygulama teşvikleriyle, turizm sektörünün su kaynaklarında yaratabileceği olumsuz etkileri en aza indirgemeye, turizm sektörünün sürdürülebilirliği adına su kaynaklarının ekolojiye saygılı bir şekilde kullanılmasına çalıştıklarını bildirdi.
Çelik, 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dünya üzerindeki farklı kültürlerle karşılaşmada önemli rol oynayan turizmin, yaşamları ve sınırları birleştiren, zenginleştiren evrensel bir güç olduğunu belirtti.
Turizmin, ülkelere ekonomik getirilerinin yanı sıra sosyal ve kültürel hayatı da etkileyen, siyasi alanda toplumsal ve insancıl fonksiyonların gerçekleştirilmesini kolaylaştırdığını aktaran Çelik, insani diplomasiye katkısıyla da bir barış ağı olduğunu vurguladı.
Çelik, "Dünyada giderek daha çok sayıda etnik ve dini çatışma ortaya çıkarken dünya halklarını kaynaştıran özelliğiyle önem kazanan bu sektör dünya barışı için anahtar bir role sahiptir. İnsanlığın ortak değerlerine hitap eden temalarla her yıl kutlanan 'Dünya Turizm Günü' bu yıl da geleceğimizi oluşturan ortak paydaların önemine işaret etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
Bu yıl Dünya Turizm Günü için "Turizm ve Su: Ortak Geleceğimizi Koruma" temasının belirlendiğini bildiren Çelik, geleceğin teminat altına alınması için insanlığa, su kaynaklarını bilinçli bir yönetimle kullanması çağrısında bulundu.
Tarihsel süreç boyunca kültürel değerlerini koruyarak geliştiren Türkiye'nin, sahip olduğu büyük mozaik içinde sanatsal, estetik, folklorik, ekolojik her türlü zenginliği barındırdığını ifade eden Bakan Çelik, 10 bin yıllık tarih akışı içinde, 13 medeniyet ve üç büyük dine ev sahipliği yapan bu büyük coğrafyanın, dünya turizminin en önemli ülkelerinden olduğuna dikkati çekti.
Turizm planlamasında geleceğe yönelik çevreci politikaların büyük önem taşıdığına değinen Çelik, şöyle devam etti:
"Bu doğrultuda Türkiye'nin uzun vadeli planlarını içeren, 'Türkiye Turizm Stratejisi 2023'de de doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerimizin koruma-kullanma dengesi içinde yaşatılması ve özellikle kültür turizminin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesini hedefledik. Ülkemizde mavi bayrak ve yeşil yıldız gibi uygulama teşvikleriyle, turizm sektörünün su kaynaklarında yaratabileceği olumsuz etkileri en aza indirgemeye, turizm sektörünün sürdürülebilirliği adına su kaynaklarının ekolojiye saygılı bir şekilde kullanılmasına çalışıyoruz. Turizmin sürdürülebilirliği için çevreci bir yaklaşımla bu barış ağına hizmet eden turizm sektörünün tüm paydaşlarına teşekkür ediyor, '27 Eylül Dünya Turizm Günü'nü kutluyorum."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER