ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 15:45

Didim 3. Deve Güreşi Festivali


Didim ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen deve güreşlerinde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 120 deve mücadele etti.

Yeşilkent yolu üzerinde kurulan alanda Didim Belediyesi'nin katkılarıyla, Didim Gençlikspor Kulübü Derneği yararına düzenlenen etkinlik için güreş severler sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurdu. Güreşlerinin vazgeçilmezi davul-zurna ile deve sucukları da güreş sahasında yerini aldı.

Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, güreşler öncesi yaptığı konuşmada, 3 yıldır düzenledikleri deve güreşlerinin her sene büyük ilgi gördüğünü söyledi. Deve güreşinin, Ege kültürün önemli parçası olduğunu ve güreşlere ilginin kendilerini memnun ettiğini dile getiren Kamacı, "Antalya'dan Çanakkale'ye kadar bu bölgedeki toplam 120 deve Didim'e geldi ve güreş tutacaklar. Bizler halkımız için bu etkinlikleri yapıyoruz. İnsanların kaynaşması ve bir arada olması önemli" dedi.
Etkinliği Didim'de geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Kamacı, bu yıl 120 olan deve sayısının, önümüzdeki yıllarda daha da arttırılacağını belirtti.

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden gelen 120 devenin karşılaştığı güreşler güneşli havada gerçekleşirken, güreş severler hem mangal yaptı hem de güreşleri izledi.

Kaçan develerin renkli görüntüler oluşturduğu etkinliği, Akyeniköy Belediye Başkanı Yusuf Deveci, çevre ilçelerden belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri dahil 10 bine yakın güreş sever izledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER