ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 22:39

Deprem çocukları "Bir Yokmuş Bir Varmış" ile beyaz perdede


Van'da yaşanan deprem sonrası yaşadıkları yıkımı, tiyatro oyunu sergileyerek unutmaya çalışan çocukların, provalar ve atölyeler dahil olmak üzere tüm aşamalarına tanıklık eden "Bir Yokmuş Bir Varmış" belgeseli, Konya'da izleyiciyle buluştu.
Çocukların bu oyunlardaki heyecanlarını beyaz perdeye taşıyan, Neslihan Akpınar'ın yönettiği belgeselin gösterimi, aynı anda Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Van, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum ve Sivas'ta gerçekleştirildi.
Belgesel, depremin ardından düzenlenen, 11. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'ne katılan çocukların ve DT sanatçılarının zor koşullar altında sürdürdükleri çalışmaları izleyicilere ulaştırıyor.

Konya Devlet Tiyatrosu (KDT) Müdürü Alpay Aksum, belgeselin gösterimi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu çalışmayı çok anlamlı bulduğunu söyledi.

Bu konuda her türlü yardımı yapmaya çalıştıklarını belirten Aksum, Van DT ve birçok bölge tiyatrosundan meslektaşının, depremi yaşayan çocuklarla duygusal bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Aksum, belgesele emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Kardeşlerimizin gözündeki mutluluk, tabii ki bize de yansıdı. Bu çalışmayla, yaşadıkları kötü anı bir an bile unutturabildiysek, onları başka dünyalara aktarabildiysek, bu bizler için çok mutluluk verici bir durum. Oradaki kardeşlerimizin konuşmasından, gözlerindeki pırıltıdan ve gülücüklerinden bunu görebiliyoruz. Van DT depremde sahnesini de kaybetti. Sanatçı arkadaşlarımız, çadır tiyatrosunda görev yapıyor. Çocuklarla o çadırda bu festivali yapmak, onlara ayrı bir mutluluk verdi."

Tiyatro eğitimi esnasında yaşadığı bir anısını paylaşan Aksum, "5 yaşlarında küçük bir kız çocuğu yanımıza geldi. Oyundan bir tiradı bize oynamaya başladı. Bütün oyunu ezberlemiş. Bu bizi çok duygulandırdı" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER