ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:39

'Deli Ayten'in ölümsüz aşkı tiyatroda

Deli Aytenin ölümsüz aşkı tiyatroda


Bursa´nın önemli simgelerinden biri olan ve ´Deli´ namıyla anılan Ayten Şenaşık´ın eşine duyduğu aşk, tiyatro eserine uyarlandı. Acı sonla biten evliliklerini ve sonrasını anlatan oyunun provasını izleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, galası Haziran ayında yapılacak oyunun turneler vasıtasıyla tüm Türkiye´de oynanacağını söyledi.

Heykel´deki Çocuk Sanat Galerisi´nde yapılan oyunun provasına, Başkan Altepe´nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da katıldı. Geniş oyuncu kadrosuna sahip eserin galası Haziran ayında gerçekleştirilecek, sonrasında da Bursa başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun, Ordu, Bodrum ve Eskişehir´de turne yapılacak. Turnelerden sonra, oyunun bir de sinema filmi çekilmesi hedefleniyor.

Oyunda ´Deli´ namıyla anılan Ayten Şenaşık´ın hayatı anlatılırken, Romanlar´ın sosyal ve toplumsal sorunlarına değiniliyor. Ayten ve aşkı Cümbüş Hasan´ın yaşadıkları ilişki durumu ve evlilikleri üzerinden de ölümsüz aşkın gücü ve kalıcılığı resmediliyor. Sahnede 20 kişilik oyuncu kadrosunun yanında 12 kişilik orkestra ve 30 kişilik dans ekibi görev alıyor. Oyunda Deli Ayten´i Özlem Gültekin, Cümbüş Hasan´ı da Arda Mat oynuyor. Arda Mat tarafından yazılan ve yaklaşık 2,5 saat süren oyunun yönetmenliğini Celal Bıyıklı yapıyor.

Oyunun provasını izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Deli Ayten´in Bursa´yla özdeşleşmiş biri olduğunu vurgulayarak, "Bursa Kültür ve Sanat Derneği adı altında kendini tiyatroya veren genç arkadaşlarımız, gerçekten iyi bir ekip oluşturmuş. Deli Ayten´i oynarlarken; onun hayat evrelerini, yaşadığı dramı ve akıl dengesini kaybetmesini çok iyi bir şekilde sahneye uyarlamışlar. Tutulacak bir oyun olacağı inancındayım." dedi.

Bursalıların bildiği ve sevdiği Deli Ayten´in yaşadığı aşkını bir tiyatro eseri olarak sanat hayatına kazandırılmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Prova çalışmalarında gördüm ki arkadaşlar, bu işi çok iyi araştırmışlar ve en ince ayrıntısına kadar yerine getirmeye, seyirciye yansıtmaya çalışmışlar. Katkı koyan herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Bu arada, Deli Ayten isimli oyunun turneler sonrasında bir de sinema filmi çekilecek. Mücahit Pehlivan tarafından yönetilecek film, sürpriz oyuncuların katılımıyla yapılacak.

EVİNDE ÖLÜ BULUNMUŞTU

1953 yılında fakir bir Roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen ve 3 yaşında menenjit hastalığı geçiren Ayten Şenaşık, 13-14 yaşlarında sevdalandığı Cümbüş Hasan´la ailesinin karşı çıkmasına rağmen, büyük uğraşlar sonucunda evlenebilmiş. 1,5 yıl süren evlilik, Cümbüş Hasan´ın evi terk etmesiyle son bulmuş ve Ayten, kocasının meyhane masalarında hayatını kaybetmesiyle akıl dengesini kaybetmiş. Cümbüş Hasan´ın kendisine hediye ettiği eşyalarla Bursa çarşılarında dolaşan ve halka mal olan Deli Ayten, 12 Mart 1992 günü Kızyakup Mahallesi´ndeki evinde ölü bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER