ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 12:12

Cumalıkızık ve Bergama 1000. miras olabilecek mi?

Cumalıkızık ve Bergama 1000. miras olabilecek mi?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komitesine üye seçilen Türkiye, Almanya'dan Japonya'ya, ABD'den Çin'e onlarca ülkeden başvuruların bulunduğu Dünya Mirası Listesi için ilk kez masanın diğer tarafında yer alacak.


Dünya Miras Listesi'ne eklenecek 1000'inci unsurun belirleneceği Dünya Miras Komitesi'nin Doha'daki 38'inci toplantısında, Türkiye'den de "Bursa ve Cumalıkızık" ile "Bergama" dosyaları görüşülecek.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, dün başlayan 25 Haziran'a kadar sürecek 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Türkiye'nin rolünü anlattı.

Oğuz, toplantının en önemli gündem maddesinin, dünya mirası kabul edilecek yeni unsurlarla Dünya Miras Listesi'ndeki miras sayısının bine ulaşması olduğunu bildirdi.

Hem sayının bini bulması hem de kaydedilen bininci mirasın hangi ülkeden çıkacağının UNESCO için önemli bir süreç haline geldiğini söyleyen Oğuz, buna çok iyi hazırlandıklarını vurguladı.

Oğuz, Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'ne yazılacak bininci unsurun kaydedileceği oturumda Komite'nin uzman ülkesi olduğunu belirterek, "Ümit diyoruz ki Cumalıkızık ile Bergama dosyalarımız Dünya Miras Komitesince kabul edilsin ve bininci miras bunlardan biri olsun" dedi.

Dünya Miras Komitesinde dört yılda bir değişmek kaydıyla 21 taraf devletin görev alabildiğini hatırlatan Oğuz, şunları dile getirdi:

"2013'te yapılan seçimlerde Türkiye, Dünya Miras Sözleşmesi tarihinin en yüksek oyunu alarak Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçilmişti. Böylece Türkiye listede mirası bulunan ülke sıfatıyla komiteye ilk kez seçildi. Dolayısıyla listede mirası olan, seçime giren ve bugüne kadarki en yüksek oyu alan ülke olarak dikkatler üzerimizde. Hem Dışişleri Bakanlığı hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de Milli Komisyon olarak ilgili kurumlar ve belediyelerle çok dikkatliyiz. Burada hem ülkemizin miraslarını en iyi anlatmak hem de komite önüne gelen başvuruları inceleyip kararın oluşturulma sürecine akademik, yönetimsel, entelektüel anlamda destek vermek, görüş bildirmek durumundayız"

Türkiye'den dünyaya 11 miras

UNESCO'nun 1972 yılında kabul ettiği ve 186 ülkenin taraf olduğu "Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi"nce Türkiye'den Dünya Mirası Listesi'ne kabul edilen yerler ise şöyle:

İstanbul'un Tarihi Alanları, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Safranbolu şehri, Truva Antik Kenti, Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale Hierapolis ve Çatalhöyük Neolitik Kenti.

Türkiye'nin, Dünya Miras Geçici Listesi'nde ise doğal ve kültürel 54 mirası bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER