ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 13:22

Costa Gavras günleri Atina'da başladı


Yunanistan Film Arşivi ve Sinema Müzesi, dünyaca ünlü Yunan Yönetmen Costas Gavras (80) adına retrospektif günleri düzenliyor. "Gavras, Film Arşivi’nde" başlığıyla ilk defa düzenlen etkinlik kapsamında 2 kısa 18 de uzun metrajlı toplam 20 filmi sinemaseverlerle buluşacak. Filmler 29 Ocak - 6 Şubat tarihleri arasında izlenebilecek.

Politik sinemanın usta yönetmeni Costas Gavras, 1960’lı yıllarda başladığı beyazperde yolculuğunda şimdiye kadar ürettiği filmleriyle doğduğu ülke Yunanistan’da sinemaseverlerle buluşuyor. Yunanistan Film Arşivi ve Sinema Müzesi ile Fransa’nın Atina Büyükelçiliği tarafından organize edilen Costas Gavras günlerine ünlü yönetmen de katılıyor. Dün akşam 1965 yılında çekilen ilk filmi “Cinayet Vagonu”nun gösterimi ile başlayan etkinlik günlerinin açılışına Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Kültür Bakan Vekili Kostas Cavaras, Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis, tanınmış Yunan yönetmenler Nikos Kunduros, Fotos Lambrinos, Lakis Papastathis, Thanos Anastopulos, oyuncular, sanatseverler ve Gavras hayranları katıldı.

Filmin gösterimi öncesi kısa bir konuşma yapan Costas Gavras, adına düzenlenen retrospektife ilişkin “Benim başkaları için yaptığım şeyin bu defa benim için yapılmasından ötürü duygulandım.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Film Arşivi Genel Sekreteri Maria Komninu ise “Costas Gavras, 45 yıl önce Fransa’ya gitti ve dünya çapında cazibesi olan önemli bir yönetmene dönüştü.” dedi.

Fransa’nın Atina Büyükelçisi Jean Loup Kuhn-Delforge ise Gavras’ı “İki ülke arasındaki bağı somutlaştıran en dikkat çeken Fransız-Yunan yönetmen” olarak tanımladı.

“BANKALAR DEMOKRASİ DIŞI HAREKET EDİYOR”

İlk filminin gösterimi öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Oskar ödüllü Yönetmen Gavras, “Le Capital” filmi ile bugün bankaların toplum içerisinde oynadıkları rol ve soruna dikkat çekmek istediğini belirtti. Bankaların demokrasinin tamamen dışına çıktıklarını ve istedikleri gibi hareket ettiklerini filminde anlattığını söyleyen Gavras, onun için de Yunanistan ve İspanya’nın bugünkü ekonomik krize maruz kaldıklarını vurguladı.

Film Arşivi’nin filmleri toplaması, bir sonraki nesillere aktarması, sorun varsa tamir etmesi ve özellikle de insanlara göstermesi gerektiğini belirten Kostas Gavras; senaryo, dekor gibi unsurların da korunması gerektiğini kaydetti. 2007’den bu yana iki dönemdir Fransa Film Arşivi Başkanı da olan Gavras, Fransız devleti tarafından kendilerine yıllık 20 milyon Euro’dan fazla bütçe ayrıldığını ve 220 kişinin arşivde çalıştığını ifade etti. Gavras, Yunanistan Film Arşivi’nin de istenen işi yapabilmesi için bütçe ayrılması gereğinin altını çizdi.

Aralarında derin devlet ve darbelerin ülkelere verdikleri zarara yoğunlaştığı Oskar ödüllü ‘Z’ (Ölümsüz) filminin de bulunduğu Costas Gavras filmlerinin gösterimi 6 Şubat’a kadar devam edecek. Bu akşam uzmanların katılımı ile Gavras’ın sinema dilinin tartışılacağı bir de yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek. Tartışmaya Gavras da katılacak.

Bu arada hafta başında Selanik Aristotelios Üniversitesi, Costas Gavras’a fahri doktora unvanı verdi. İki günlük program kapsamında ünlü yönetmen, üniversite öğrencilerine sinema dersleri de verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER