ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2016 Pazartesi 17:05

Contemporary Istanbul 90 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Contemporary Istanbul 90 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Katılan eserlerin yüzde 62’sinin satıldığı fuarda, satışa sunulan eserlerin toplam değeri 56 milyon dolar olarak açıklandı Her yıl kasım ayında organize edilen Contemporary Istanbul, 2017'den itibaren eylül ayında İstanbul Bienali ile birlikte düzenlenecek


Bu yıl 11.'si düzenlenen ve dün sona eren çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul'u 90 bini aşkın sanatseverin ziyaret ettiği bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen fuar, 2 Kasım'daki öz izleme etkinliği dahil 90 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

 

Bu yıl 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500'ü aşkın eserini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul'da satışa sunulan eserlerin toplam değeri 56 milyon dolar olarak açıklandı.

- 12. Contemporary Istanbul 12 Eylül 2017'de

Katılan eserlerin yüzde 62’sinin satıldığı fuarda, Jaume Plensa'nın "White Forest" aslı eseri 280 bin avroya, Janis Kounellis'in "Untitled" adlı eseri 220 bin avroya, Stiller'in "Matchstickman" adlı eseri 130 bin avroya, Gülay Semercioğlu'nun "A Sip of Water" adlı eseri 50 bin dolara alıcı bulurken, Christiaan Lieverse'in "Labiatae" adlı eseri 38 bin avroya ve Niloufar Banisadr'ın "Voiles aux vents" adlı eseri ise 25 bin avrodan satıldı.

Dün sona eren fuarın bu yılki yeniliklerinden "Collectors' Stories" bölümünde, Türkiye'nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eser sergilenirken, "CI Dialogues"ta ise 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyoneli, çağdaş sanatı tartıştı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini alan "CI Design" bölümü 32 tasarımcıyı, "Plugin" bölümü ise 18 yeni medya sanatçısını ağırladı.

Her yıl kasım ayında organize edilen Contemporary Istanbul, 2017'den itibaren eylül ayında İstanbul Bienali ile birlikte düzenlenecek. Seneye 12 Eylül'de başlayacak Contemporary İstanbul, bir gün daha uzayarak toplamda 5 gün halka açık olacak.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER