ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 20:44

Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali


Mardin'de başlayan "4.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali" kapsamında Türkiye, Almanya, Hollanda, Fransa ve Gürcistan'dan tiyatro ve bale toplulukları çeşitli gösteriler sunacak.
Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Valiliği, Hollanda Krallığı Büyükelçiliği, Ankara Goethe Enstitüsü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Mersin Devlet Opera ve Balesi, Halk Bankası, Fiat Umur Teknik, kaymakamlıklar, belediyeler, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin katkılarıyla 4.'sü düzenlenen Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali başladı.
Sabancı Kent Müzesi'nden, Mardin Cumhuriyet Meydanı'na kadar düzenlenen kortej yürüyüşün ardından Fransa La Belle Zanka ekibi Mardinli gençlerle yaptığı atölye çalışması sonucunda "Christalita" adlı sokak gösterisini sundu.
DRASED ve festivalin yönetim kurulu başkanı Nurhan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mardin'de yaşayan çocuk ve gençlerin, profesyonel tiyatro grupları tarafından sergilenecek gösterilerin keyfini çıkaracağını söyledi.
8 Kasım'a kadar devam edecek festival kapsamında 46 gösteri, çeşitli konu başlıklı 6 atölye çalışması olmak üzere toplam 54 etkinliğin düzenleneceğini dile getiren Öktem, çoğu Mardin merkezde olmak üzere, Kızıltepe, Midyat, Ömerli ilçelerinin yanı sıra ve Dara köyünde dönüşümlü oyunlar sahneleneceğini kaydetti.
Öktem, 3 yıl içinde 52 bin çocuğa ulaştıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Bu önemli bir rakam. Bu festival sadece Mardin'i kapsayan bir festival değil. İlçe ve köylerini de kapsıyor. Gidemediğimiz noktalarda çocukları getirmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar festivalimize çok büyük bir ilgi vardı. Nitelikli oyunlar geliyor festivalimize. Bizim için çocukları nitelikli oyunlar ile buluşturmak önemli. Türk devlet tiyatro ve balelerinin yanı sıra Hollanda, Fransa, Almanya ve Gürcistan'tan nitelikli ekipler, çocuklar ve gençlerle buluşuyor."
Festival kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu "Üç Şehzade", Mersin Devlet Opera ve Balesi "Bremen Mızıkacıları", Cengiz Samsun Gölge Tiyatrosu "Salıncak", "Çınar Dede" ve "Karagöz'ün Deniz Rüyası" adlı oyunları, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu "Musahipzade ile Tamaşa", Fransa La Belle Zanka "Christalita", Hollanda "T Magisch Theaterje Panta Rhei II", Almanya Kabare Pupala "Henry ve Arkadaşları", Gürcistan "Neşeli Romanlar" oyunlarını sahnelenecek. Ayrıca çeşitli konularda atölye çalışmaları yapılacak.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER