ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 02:05

Cemal Reşit Rey'de ney tınısı


Hezerfen Sanat Ney Topluluğu Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda unutulmaz bir konsere imza attı. Topluluk uzun zamandır görülmeyen sadece ney müziğinin yankılandığı bir Mevlevi ayini gerçekleştirildi.

Hezerfen Sanat Ney Topluluğu Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 12 adet neyzen ile birlikte ney tınılarının yükseldiği bir Mevlevi ayini gerçekleştirildi. Konser saat 20:30'da yaklaşık 500 kişilik sanat severin katılımıyla başladı.

Hezerfen Sanat Ney Topluluğu Sanat Yönetmeni Salih Bilgin, uzun zamandır benzeri bulunmayan bir Mevlevi ayini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bilgin sözlerine şöyle devam etti: “Konserimiz bir hayalin ötesine geçen bir durum oldu. Benim hep düşüncemde sadece neylerden ve ritimlerden oluşan böyle bir heyet kurmak vardı. Onu gerçekleştirdik. Şimdi bu konserimizde çok iddialı sözlerden hoşlanmam. Lakin sanıyorum uzun zamandır olmayan bir şey sadece neylerin çaldığı bir Mevlevi ayini oldu.”

Mevlevi müziğinin dünyada her zaman bir kitlesi olduğunu anlatan Bilgin, “Bu tür Mevlevi müziğinin dünyada her zaman bir kitlesi olmuştur. Fakat bizim hedefimiz bu değil. Öncelikle sema gibi bir gösterinin yanında iyi bir müzik sunmak. Temiz, sade ve içinde daha çok müzikal hareketler olan bir gösteri sunmak. Amacımız sadece bu kadardır. Biz burada neyin uzayan tınılarının belki bir miktar çok sesli gibi duyulan ama aslında Türk müziğinin kendi içinde de bulunan o alt temel sesleri kullanmak olacak. Aramızda bazı arkadaşlar konser boyunca sadece dem sesler tutarak çalacaklar. O bakımdan bu emek isteyen bir şey. Performans olarak da zor bir şey aslında.”

Sanat Yönetmeni Salih Bilgin, Cemal Reşit Rey’de ilk konserlerinin olduğunu ve eğer ilgi alakalı olması durumunda konserlerinin tekrarlayabileceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER