ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 13:54

Çanakkale 2015'i bekliyor

Çanakkale 2015i bekliyor


Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı olan 2015’te yapılacak ortak program için Avustralya ve Yeni Zelandalı bakanlarla görüş alışverişinde bulundu.

Vali Tuna'yı İşleri Bakanlığı ndan Jude Van Konkelnberg ve Shaun Carroll, Türkiye Canverra Büyükelçiliği’nden ikinci katip Taylan Aydın karşıladı. Tuna, Avustralya Savaş Müzesi’nde incelemelerde bulunduktan sonra, beraberindeki heyetle Atatürk Anıtı’nı ziyaret ederek, anıta çelenk koydu.

Daha sonra Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdown, Yeni Zelanda Savunma Bakanı Nuthan Guy, Türkiye Büyükelçisi Reha Keskintepe ile parlamento binasında bir araya gelen Tuna, yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda, 2015 çalışmalarıyla ilgili, karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın beklentilerini cevaplayan Vali Tuna, “İyi bir planlamayla görkemli bir etkinlik yapmayı arzu ediyoruz. Burada tüm etkinlikleri bir güne sığdırmak yerine, daha geniş zamana yaymalıyız. Ayrıca 2015 hem Avustralya’da, hem de Türkiye’de kültür yılı olarak, Sayın Başbakanımız tarafından ilan edildi. Burada sanatsal ve kültürel faaliyetlerin daha yoğun olması, her iki toplumun birbirini anlamasını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlenmesini sağlayacaktır.” dedi.

Daha sonra 2015 çalışmalarının sadece hükümetler nezdinde değil, aynı zamanda üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin de önemli olduğunu dile getirildi. Çanakkale’de, Simülasyon Merkezi’nin açıldığını, Panorama 1915 müzesinin yapılacağını, Troya Müzesi’nin ise ihalesinin gerçekleştirildiğini ve tamamlanmasıyla bölgenin önemli bir cazibe merkezi olacağını anlatan Tuna, 2015 ile ilgili çalışmaların gündemlerinden düşmediğini ve 2015 in tarihi bir fırsat olması nedeniyle, iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER