ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 12:15

Bursa'da kültür-sanat


Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), ''Sarıpınar 1914'', ''Tek Kişilik Yaşam'', ''Kuzguncuklu Fazilet'' ve ''Çizmeli Kedi'' oyunlarını sahneleyecek.
     Reşat Nuri Güntekin'in ''Değirmen'' adlı romanından Turgut Özakman'ın uyarladığı ve Mustafa Kurt'un yönettiği ''Sarıpınar 1914'' adlı oyunda, Kamil Korunan, Sinan Demir, Cem Arabacıoğlu, Bora Özkula, Harun Türköz, Ömer Naci Topcu, Serdar Seçkin, Erkan Erdem ve Ahmet Somers rol alıyor.
     Dekor tasarımı Murat Gülmez, kostümleri Özge Akarsu, ışık düzeni Yakup Çartık'a ait oyunda, 1914'te Osmanlı döneminde, yöneten ve yönetilenlerin kopmuşluğu, sorunlara yabancılaşılması, gülmece ve iğneleyici bir dille anlatılıyor.
     Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın saat 20.00'de, 15 Aralık Cumartesi ise 15.00 ve 20.00 saatlerinde seyirciyle buluşacak.
     Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yazdığı, Erkan Yılmaz'ın sahnelediği, Ayşe Lebriz Berkem'in yönettiği ''Tek Kişilik Yaşam'' adlı oyunun dekor ve kostüm tasarımı ise Hakan Dündar'ın, ışık tasarımı Ali Karaman'ın imzasını taşıyor.
     Y. Emir Çiçek'in rol aldığı oyunda, hatıraların insan hayatında gürültü patırtı içinde kısa süreli dinlenme gibi bir kaçış noktası olduğu anlatılıyor. Rüyaların, seslerin, düşüncelerin, hayallerin ve daha başka, yaşayan ya da yaşamayan diğer şeylerin bir hatırası olduğu anlatılan oyun, Feraizcizade Oda Tiyatrosu Sahnesi'nde bugün, yarın ve cumartesi 18.00'de izleyiciyle buluşacak.
     Eski devlet bakanlarından Yılmaz Karakoyunlu'nun yazdığı, Galip Erdal'ın yönettiği ''Kuzguncuklu Fazilet'' adlı oyunun dekor tasarımını Başak Özdoğan, kostüm tasarımını Fatma Sarıkurt, ışık tasarımını Yakup Çartık yapıyor. 1942-1944 yılları arasında yürürlükte olan Varlık Vergisi'nin toplum üzerinde yarattığı çarpıklıkları konu edinen oyun, 11 kişilik oyuncu kadrosuyla izleyicilerle buluşuyor.
     Oyun, AVP Sahnesi'nde 18 ve 19 Aralık tarihlerinde saat 20.00'de tiyatroseverlerle buluşacak.
     Charles Perrault'un yazdığı, Metin Arslan'ın çevirdiği ''Çizmeli Kedi'' adlı çocuk oyununu ise Berrin Kulya Balkanlar yönetiyor. Dekor ve kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Berrin Kulya Balkanlar'ın yaptığı oyunda, Harun Türköz rol alıyor.
     Oyun, AVP Sahnesi'nde 16 ve 18 Aralık günleri saat 14.00'te sahneye konulacak.
    
     -Bursa Şehir Tiyatrosu-
    
     Bursa Şehir Tiyatrosu, Tarık Buğra'nın yazdığı, Mustafa Sekmen'in yönettiği ''Osmancık'' adlı oyunu sahneliyor. Oyunun dekor ve kostüm tasarımını Akın Tezer Tunalı, ışık tasarımını Zeynel Işık yapıyor.
     36 kişinin rol aldığı ''Osmancık'' oyunu, Osman Gazi'nin tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu konu alıyor. Oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde bugün ve yarın saat 20.00'de, cumartesi günü ise saat 14.00'te sahnelenecek.
     Şehir Tiyatrosu, Osmancık'ın yanı sıra ''Karagöz Dadım Olsana'' adlı gölge oyununu da sahneliyor. Tayfun Özeren'in yazdığı ve sahnelediği oyun, 4 yaş ve üzerindeki çocuklara hitap ediyor. Oyun, bugün ve yarın 11.00 ve 14.00'te, cumartesi ise saat 12.00'de Karagöz Müzesi Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.
     Şehir Tiyatrosu ayrıca, 18 Aralık Salı günü saat 20.00'de William Shakespeare'in klasiklerinden biri olan ''Macbeth'' adlı oyunu Merinos AKKM Orhangazi Salonu'nda sahneleyecek. Sabahattin Eyüboğlu'nun Türkçeye çevirdiği ''Macbeth'', İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kubilay Karslıoğlu'nun yönetmenliğinde sahnelenecek. Güç tutkusunun insan ruhundaki etkisini konu alan oyun, Shakespeare'in en çok sahnelenen yapıtları arasında yer alıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER