ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 18:46

Bulgaristan’da tarihi cami hayat buldu


Bursa Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan’ın Gerlova bölgesinde 473 yıllık tarihi camiyi restore edip törenle hizmete açtı.

Balkanlar’da bulunan Osmanlı eserlerine sahip çıkan Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan’ın Gerlova Bölgesinde 473 yıllık Osmanlı mirası camiyi restore ederek hizmete açtı. Kosova, Makedonya, Yunanistan, Bosna Hersek, Balkan coğrafyasındaki bir çok ülkede, tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarını yapan Osmangazi Belediyesi çalışmalarına devam ediyor.

Osmangazi Belediyesi önderliğinde Osmangazi Belediyesi Başkan Vekili İsmail Kuş ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Gürses tarafından Bulgaristan’ın Gerlova Bölgesinde Osmanlı Döneminde Yaptırılan 473 yıllık tarihi Camii restore edilerek hizmete açıldı. 2 ayda tamamlanan restorasyonun ardından camiinin açılışına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Kahraman, Osmangazi Belediyesi Başkan Vekili İsmail Kuş, Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Konsolos yetkilileri ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Başkanı Korman İsmailov katıldı.

"ECDAT YADİGARLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'yla güçlü bağları bulunan Balkanların her köşesinde Osmangazi Belediyesi'nin izlerine rastlamanın mümkün olduğunu belirtti.

Balkanlar'dan Kafkaslara kadar uzanan Türk coğrafyasında örnek projelere imza attıklarını aktaran Dündar, şöyle devam etti: “Balkan ülkelerinin hepsinde kardeş belediyelerimiz var bu kardeş belediyelerimizden 2sini ziyaret için Ramazan ayında Bulgaristan’da iftar programı düzenledik ve bu yoldan geçerken Osmanlı ecdat yadigarı bu camiyi gördük. Yıkılmaya yüz tutmuş halini görünce vakit kaybetmeden restorasyon çalışmalarına başladık ve kısa bir sürede hizmete açtık.”dedi.

Törenin ardından Kotel Belediyesine bağlı Küçükler köyüne geçen Başkan Dündar DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Kahraman tarafından köye yaptırılacak olan Rafet Kahraman camisinin temel atma törenine katıldı.

Törende Konuşan Kahraman “Bu köyde cami olmadığını öğrendiğimizde gereken çalışmaları başlattık ve caminin temelini bugün atıyoruz, ayrıca bu köye yapılacak ilk cami olduğu için ise ayrıca mutluyum” diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER