ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:21

Bu macera soluksuz okunur!

Bu macera soluksuz okunur!

Yine tarihi gerçekler, yine destansı bir aşk hikayesi, yine mistik tatlar içeren bir anlatımla farklı bir kurgu ve nefes nefese okunacak polisiye bir macera…


Konstantinin Sırrı yazarından 80lere farklı bir bakış…

Kurtarıcı adlı eser “Son Kabadayının Son 24 Saati” alt başlığından anlaşılacağı gibi bir kabadayının son gününü anlatıyor.

11 ayrı bölümden oluşan ve 11 farklı karakterin anlatımıyla öyküyü şekillendiren eserde; mahalle Kabadayıları’nın misyonu ve misyonlarını yok eden sosyal gelişmeler ele alınıyor. Her öykü hem hikayeyi tamamlıyor hem de hikayenin şekillendiği ortam gerçeklerini gözler önüne seriyor.

Yaşar İliksiz, 1980′ler öncesinde bir sosyal şekillenme modeli olan Mahalle Kabadayıları’nın yerini Amerikan Tipi mafyaya nasıl terk ettiğini çarpıcı olayları ve tarihi arka plan gerçekleriyle anlatıyor.

“Kıvırcık ağabeyi iyi tanıyordum. Onun dayak yediğine bir şekilde inansam bile, birilerine yalvardığına inanmam mümkün değildi.”

“— fark ettim ki siz, konumunuz gitgide yozlaşmasına rağmen küreselleşen karanlık güç odaklarının mahallelere sızmasının önündeki son ciddi engellerdiniz…Kendinize has adalet mantığınız her ne kadar biz kanun adamlarını rahatsız etse de, siz tüm modern ve teknolojik imkanlara rağmen bizim baş edemediğimiz o karanlık güçlerle tokatlarınızla baş edecek kadar önemli güçtünüz…”

“Kime aşık olduğunu hiç öğrenemedim. Sadece çok efkarlı olduğu bir gün,”He bacım, vardır yüreğimizde bir ok yarası ama dağlayıp geçmiçim! Deşip de kanatma…”

“Benim için çok kavga ettin, çok ıslandın yağmur altında … Yıllarca bir gölge gibi gezindin peşimde. Gönlümü çelebilmek için her fedâkârlığı yaptın. Fakat ben en çok “Bırak artık peşimi” dediğimde hiç ısrar etmeyip, bir daha gözüme gözükmemene hayran kalmıştım”

“…Bu âlemde polisler ne zamandan beri karılarına hava atmak için haybeye kimlik soruyor ulan
dümbük! Sen beni kırk yıldır çok iyi tanırsın, al sana hüviyetim! diyerek o sert tokatlarından birini Emniyet Amirinin suratına indirdin.”

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER