ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:16

Boşnak türküleri, genç nesillerle buluşuyor


 Türkiye'ye bir asır önce göç eden Boşnakların yaşattığı türküler, İzmir'de 60 yaş üstü 4 Boşnak kadınla oluşturulan koro tarafından genç nesillere öğretilecek.
     İzmirli Boşnaklar Derneği Başkanı Hamza Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin düzenlediği sohbet gecelerinde, yaşça en büyüklerince Boşnak türküleri ve sevda şarkıları ''Sevdalinka''ların çalınıp söylendiğini belirtti.
     Söylenen şarkıların, bir asır önce Türkiye'ye göç eden Boşnaklar tarafından nesilden nesile aktarıldığını ifade eden Yavuz, şunları söyledi:
     ''Koromuzun söylediği 100 yıllık türküler, bugün Bosna-Hersek'te bile bilinmiyor. Biz de bu şarkıların kaybolmaması için 60 yaş civarında 4 hanımefendi büyüğümüzden oluşan koro kurduk. Koroda bulunanlar, ayrıca eğitici olacak. Gençlerimize şarkılarımızı öğretecekler. Atalarımızdan kalan şarkıları burada yaşatacak olmanın onurunu yaşıyoruz.''
     Yavuz, şarkıların sözlerinin de yazılı olarak kayıt altına alınacağını ve bir kitapçık olarak yayımlayacaklarını dile getirerek, ''Kültürümüzü unutmak istemiyoruz. Bu şarkılarda, sevinçler, üzüntüler var. Hepsinin kültürümüze kazandırılması istiyoruz. Umarım başarılı olacağız'' diye konuştu.
     Derneğin yönetim kurulu üyesi Fehim Zümrüt de Türkiye'deki üçüncü nesil olarak kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını dile getirerek, kayıt altına aldığı şarkıların çoğunun sevgi dolu olduğunu kaydetti.
     Koro üyesi Nuriye Lale ise seslendirdikleri türküleri, annelerinden öğrendiklerini ifade ederek, ''Annelerimiz ev işleri yaparken birlikte şarkı söylerdik. Biz de yeni nesillere, torunlarımıza öğreteceğiz'' dedi.
    
     -''Gusle ile kahramanlık türküleri''-
    
     Yugoslavya'dan 1958 yılında ailesiyle birlikte göç eden Murat Ok da kadın korosunun yanı sıra sohbet gecelerinde geleneksel çalgıları ''gusle'' eşliğinde Boşnak kahramanlık türkülerini seslendiriyor.
     Yugoslavya'da yaşadıkları dönemde Boşnak halk kahramanlarının öykülerinin yazılmasının yasak olduğunu, kendilerinin de bu yasağı türkülerle deldiğini ifade eden Ok, ''15-16 yaşında nereye gitsem gusle ile Yusuf Mehanic gibi kahramanlarımızı anlatan türküleri çalıyordum. Hala da çalmaya devam ediyorum. Yaptığımız bir nevi tarih eğitimi'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER