ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 19:17

Bodrum'da tarihi mezar bulundu


Bodrum'a bağlı Gümüşlük beldesinde MÖ 14. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen iki mezar bulundu.
Gümüşlük beldesine bağlı Çukurbük mevkindeki özel bir kişiye ait arsada yaklaşık bir hafta önce inşaat kazısı yapıldığı sırada tarihi eser kalıntıları çıktı. Bunun üzerine arsa sahipleri durumu, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müdürlüğüne bildirdi. Bölgeye gelen ekipler alanda sondaj çalışması başlattı.
Yapılan çalışmada Antik Myndos Kenti'ne ait iki pitos mezarla 2 bin yılın üzerinde tarihi olduğu sanılan seramik atölyesine rastlandı. Bölgede iki arkeolog ve bir antropolog, sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık bir haftadır devam eden çalışmalarda bazı iskelet ve kafatası kalıntılarına rastlandı.
Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldenin tarihi anlamda çok önemli bir yer olduğunu söyledi.
Gümüşlük'ün her bölgesinden tarih fışkırdığını ifade eden Tire, "Nereyi kazarsanız kazın, tarih fışkırıyor. Kazı çalışmalarına her türlü desteği verdik. Kültür ve Turizm Bakanlığından talepte bulunmuştuk. Buradaki tarihin açığa çıkarılmasını, kültür turizminin etkinliğinin arttırılmasını her fırsatta tekrarladım. Bir an önce kazı yapılarak tarihin açığa çıkarılması gerekiyor" dedi.
Tarihi pitos mezarların tesadüfen bulunduğunu anlatan Tire, şöyle konuştu:
"Arsa sahipleri yasal olarak müze denetiminde sondaj çalışmaları yapıyordu. Son yapılan çalışmada bölgemizde ilk defa 2 bin yılın üzerinde pitos mezarların bulunduğu ortaya çıktı. İlk defa Gümüşlük'te bu mezarlar çıktı. Son dönemde yine beldemizde seramik atölyesi diye bir yer çıktı. Gümüşlük, gerçekten gelecekte yarımadanın yıldızı olarak ortaya çıkacak. Buranın kamulaştırılarak tarihin ortaya çıkartılması gerekiyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER