ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:04

"Bize Erdoğan gibi kararlı lider lazım"

"Bize Erdoğan gibi kararlı lider lazım"

'Adeta işgal altındayız' diyen Yunan gazeteci Papadopoulos'a göre ülkesinin kurtulabilmesi için Erdoğan gibi inançlı ve kararlı bir lider şart!


Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldığı 1830 yılından günümüze kadar Türklere karşı izlediği 'büyük ideal' (Megalo Idea) politikası, Türkiye ile bu ülke arasında uzun süredir devam eden sorunlara yol açtı. Oysa ki her iki ülkenin de bulundukları coğrafya, uzun yıllar birarada yaşamış olmaları, ekonomik yapıları, siyasi rejimleri ve savunma gereksinimleri gibi nedenlerle yakın bir işbirliği içinde olmaları gerekirdi. Her şeye rağmen bu gidişata artık son vermek isteyenler de var. Yunan gazeteci Vangelis Papadopoulos bu isimlerden belki de sadece biri.

'Recep Tayyip Erdoğan isimli kitabımı iki halkın huzurlu yaşamasına küçük bir katkı gibi düşünün' diyen Papadopoulos, Yunanistan'ın Türkiye'deki gibi bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu dönüşümü ise ancak 'Erdoğan' gibi bir lider yapabilir.

Yunan gazeteci, Yeni Şafak'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Neden Başbakan'ı seçtiniz? Neden Tayyip Erdoğan?" sorusuna "Onu bir gazeteci olarak takip ederken öyle tuhaf ki sanki ailemden biriymiş gibi hissettim. Erdoğan'ın bütün proje ve etkinlerini takip ediyordum. Kişiliği, duruşu, samimiyeti güven vericiydi. Şimdiye kadar hiçbir liderde görmediğim farklı bir ışığı vardı. Bu nedenle 'Recep Tayyip Erdoğan kitabını yazmalıyım' diye düşündüm." şeklince cevap veren Papadopoulos, Yunan halkı Başbakan Erdoğan hakkında neler düşünüyor sorusuna şu sözlerle yanıt verdi:

"Yunan halkının çoğunluğu, politikacıların sahip olduğu önyargılardan kendilerini yalıtmış durumdalar. Türk ve Yunan halkı kardeş gibiler. Nasıl olmasınlar ki? Yemeklerden adetlere kadar o kadar benzer özelliklerimiz var ki! Diğer yandan Yunan halkının bugün kesinlikle Tayyip Erdoğan gibi bir lidere ihtiyacı var. Yunan hükümeti büyük yanlış yaptı ve yüzünü hep Batı'ya döndü. Bugün adeta işgal altındayız. Borç batağındayız. Neden? Çünkü güçlü bir liderimiz yok! Bu durumdaki bir ülkeyi ancak Erdoğan gibi inançlı, kararlı bir lider kurtarabilir."

Bu röportajın tamamını Yeni Şafak Gazetesi'nde okuyabilirsiniz...

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER