ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 10:25

Bir tarih yok oluyor

Bir tarih yok oluyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Suriye’de yaşanan olayların şehrin tarihini de ok ettiğine dikkat çekti.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Suriye’nin Halep kentindeki tarihin yok olduğunu, ancak Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO başta olmak üzere hiç kimsenin kılını kıpırdatmadığını söyledi.

Güzelbey, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşanın dramın yanında tarih ve kültürün de beraberinde yok olduğunu ifade ederek, “1970’li yıllarda Türkiye’de insanlar tarihi ve kültürel mekânları nasıl yıkarız da beton arma bir bina yaparız diye çaba gösterirken, Halep bu dönemde tarihi dokusunu ortaya çıkarmış bir kentti. Halep, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) listesine girmişti.” dedi. Halep Kalesi, Kapalı Çarşı, Emevi Camisi başta olmak üzere birçok tarihi yerin bombalandığına dikkat çeken Güzelbey, “Buralar her gün bombalanıyor ama UNESCO seyrediyor. BM, AB, NATO ve birçok büyük ülkeler bunu seyrediyor. Bu seyirler nereye kadar sürecek. Halep illa ki yerle bir mi olsun, onu mu istiyorlar? Biz bunun acısını yüreğimizde hissediyoruz. Hem insanlık dramının yaşanmasına hem da tarihi dokunun yok olmasına üzülüyoruz. Halep’te bir tarih yok ediliyor, ama hepimiz seyirci kalıyoruz.” diye konuştu.

Bunun bir örneğini yıllar önce Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de gördüğünü ifade eden, aynı senaryonun Halep’te de yapılmasından korktuğunu kaydeden Güzelbey, “Şimdi bakıyoruz Grozni, Dubai gibi bir kent olmuş. Önce yıkıyorlar sonra gelip yapıyorlar. Ama bunu yaparken de sizin paranızı alıyorlar. Halep’in bombalanmasına ses çıkartmayan ülkelerin başka düşünceleri veya oyunları mı var? Yakılan yıkılan Halep’i yeniden kurmak için bu insanların gelirlerini ellerinden mi alacaklar? Buraları tekrar yapmak için gelip Halep’e yerleşecekler, sonra da sıcak denizlere inecekler. Ben bu kısmıyla ilgilenmiyorum. Ben tarih ve kültür yönüyle ilgileniyorum. Ben, Halep’teki tarih ve kültürün yok olmasını yüreğim sızlayarak izliyorum.” değerlendirmesini yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER