ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 12:00

"Bekçi Bekir ile Erzurum şivesi çok iyi tuttu"


TRT'de yayınlanan "Seksenler" dizisinin oyuncularından Hacı Ali Konuk, canlandırdığı "Bekçi Bekir" karakterini Türk halkının çok sevdiğini belirterek, "80'li yıllarda tanıdığım bir bekçi vardı, Bekir'e benziyordu. Biraz ondan aldım, biraz da şive katınca güzel, başka bir şey çıktı ve sevildi'' dedi.
     Türk Polis Teşkilatının 168. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlamalara katılmak üzere Ankara'da gelen "Seksenler" dizisinin oyuncuları Onur Dilber ve Hacı Ali Konuk, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
     Dizide "Bekçi Bekir" karakterini oynayan Hacı Ali Konuk, halkın gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ifade ederek, ''Aile dizisi olduğu için herkes tarafından izleniyor. Ama daha güzel günler gelecek, güzel şeyler olacak. Biraz daha kadro genişleyebilir'' dedi.
     Dizinin çok izlenmesini "içtenlik ve doğallığa" bağlayan Konuk, oynadığı "Bekçi Bekir" rolüne ilişkin, ''1980'li yıllarda tanıdığım bir bekçi vardı. Bu adam aynı Bekir'e benziyordu. Ben biraz ondan aldım ve biraz da şive katınca güzel başka bir şey çıktı ve sevildi'' diye konuştu.
     Erzurumlu olduğunu vurgulayan Konuk, ''Dizide bu karakteri canlandırırken Erzurum'a destek veriyoruz. Erzurum adına destek veriyoruz. Erzurum şivesi, Türk televizyonlarında, medyada çok fazla doğru dürüst kullanılmadı. Güzel, sıcak şivedir, tanıtmak istedik. Bekçi Bekir ile Erzurum şivesi çok iyi tuttu'' ifadelerini kullandı.
    
     -''80'li yılları en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz''-
    
     ''Laz Rıza Komiser'' rolünü oynayan Onur Dilber de polis teşkilatının üyesi olarak dizide yer aldıklarını ve 80'li yılları en iyi şekilde yansıtmaya çalıştıklarını vurguladı.
     ''İnsanların yıllardır özlemini çektiği bir duygu var ve halk o duyguyu dizide buldu'' diyen Dilber, ''Halkın ilgisini sevgiye dayalı bir mahalle kültürüne bağlıyorum. Çünkü gerçekten aile, mahalle ilişkisi, arkadaşlık, dostuluk şu an özlemini çektiğimiz şeyler'' dedi.
     Dilber, şöyle konuştu:
     ''Biz gerçekten mahalleyle kaynaşabilmiş, teşkilatız. Solcu, sağcı genci tanıyoruz. Onlar da bizi tanıyor. Mahalle bizi sevebildiği için Türk halkı da bizi sevebildi. 80'li yılları en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. O dönemdeki polisi, sıkı yönetimi iyi anlattığımızı düşünüyorum.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER