ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:41

Bayat ekmekten yapılan yemekler yarıştı


Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından ekmek israfını önleme çalışmaları kapsamında Konya'da düzenlenen yarışmada, Trabzon ekmeğinin içinde
çorba, tirit ve bayat simitten yapılan lokma tatlısı gibi çeşitler, jürinin beğenisine sunuldu.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Selçuklu Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen "İsraf Etmiyorum, Ekmekten Yemek Yapıyorum" isimli yarışma, belediye önündeki alanda gerçekleştirildi.
TMO Daire Başkanı Mustafa Bahar, burada yaptığı konuşmada, dünyada en fazla israf edilen değerin ekmek olduğunu söyledi.
Yeryüzünde milyonlarca insanın açlıktan ölümle yüzleştiğini dile getiren Bahar, TMO'nun ekmek israfına dikkati çekmek amacıyla bu programı düzenlediğini belirtti. Bahar, şöyle devam etti:
"TMO olarak geçtiğimiz yıllarda kamuoyu araştırması yaptırdık. Bu araştırmaya göre 2008 yılında, ülkemizde ekmek israfı oranı \% 5 iken, 2012 yılındaki sonuçlarda bu rakamın \% 6'ya yükseldiğini gördük. Bu gerçekten çok üzücüdür. Ekmeğin, tarladan sofraya gelişi sürecinde her bir kalemi düşünecek olursak, israfın ekonomik boyutu bir hayli yüksektir. Bizim düzenlediğimiz bu etkinlikte esas amacımız, toplumumuzda israfı önleyici bir algı oluşturmaktır."
SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise "Üniversitelerin temel görevi toplumu bilgilendirmektir. Bu açıdan etkinlik, fevkalede büyük önem taşıyor. Biz de üniversite olarak, toplumumuzu bilinçlendirmek adına bu aktivitenin içinde yer alıyoruz" dedi.
Programda, etkinliğe katılan 97 yarışmacı, bayat ekmek kullanarak yaptıkları yemekleri ve tatlıları, jürinin beğenisine sundu. Yemek Kitapları ve Ödülleri Değerlendirme Kurulu'ndan (Gormand Cookbook Awards) en iyi yemek tarifi kitabı ödülü alan şef Ömür Akkor da bayat simitten lokma tatlısı yaptı. Trabzon ekmeğinin içinde çorba ve bayat ekmekten yapılan tirit de beğeni topladı.
Özellikle ev hanımlarının yoğun ilgi gösterdiği yarışma sonunda, çorba kategorisinde Şeref Büyükçizmeci, etli yemek kategorisinde Saliha Taşkın, meze-salata kategorisinde Süheyla Koç, tatlı kategorisinde ise Ayla Ayyıldız birinciliği elde etti. Derece kazanan yarışmacılara, çeşitli hediyeler verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER