ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 21:17

"Batıda devlet tiyatrosunda insanlar çalıştığı sürece para alır"

"Batıda devlet tiyatrosunda insanlar çalıştığı sürece para alır"


Sanatçı Selçuk Yöntem, batıdaki örneklerde devlet tiyatrosunda insanların çalıştığı sürece para aldığını Türkiye'de de bir takım düzenlemelerin yapılabileceğini söyledi.

        Sanatçılar Selçuk Yöntem ve Oktay Kaynarca, Denizli Emniyet Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tiyatro Topluluğu tarafından düzenlenen 'Tiyatro' konulu söyleşiye katıldı. Yöntem ve Kaynarca, söyleşide öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

        Devlet Tiyatroları'nın kapatılacağı konusuyla ilgili soruları cevaplandıran Yöntem, Devlet Tiyatroları'nın kapatılacağına inanmadığını ifade ederek, "Bu yasa meselesi ve çok zor bir durum. Fakat bir takım düzenlemeler her zaman olabilir. Devlet Tiyatrosu'nda en önemli problem, oyun oynayan da oynamayan da aynı şartlara sahip ama tiyatroda böyle demokrasi yok." dedi.

        Batıdaki örneklerde Devlet Tiyatrosu'nda insanların çalıştığı sürece para aldığını belirten Yöntem, "Çalışmadıklarında ise makul bir ücret alırlar. Devlet Tiyatrosu'nun sorunlarına buradan bakmak gerekiyor. 'Tiyatroyu kapatalım buradan kar edelim' söz konusu olduğu zaman zaten Türkiye'nin nitelikli bir toplumu olmaz, mümkün değil. Bunu da herkesin bildiğine eminim. Onun için ben bunlara hiçbir zaman inanmıyorum, itibar da göstermiyorum. Zaten verilen reaksiyonda bence karşılığını buldu." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER