ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:03

Başkentte kültür sanata doyacak


Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve dün başlayan 9. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali, 29 Nisan'a kadar sürecek.
     Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na tiyatro sanatıyla katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, tanıtmak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip etmek amacıyla her yıl aynı tarihlerde kutlanan festivalde bu yıl ABD, Çin, Hollanda, Macaristan, İsrail, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Singapur, Brezilya, Bulgaristan, İtalya ve Polonya'dan gelen gruplar çeşitli etkinlikler düzenliyor.
     Akün ile Şinasi sahnelerinde ve Altındağ Tiyatrosu'nda gerçekleşecek 4 kıta ve 12 ülkeden tiyatro gruplarının katılacağı etkinliklerde, her yaştan çocuğa hitap edecek gösteriler sunulacak, atölye çalışmaları yapılacak.
     Ayrıca DT 11 oyun, Devlet Opera ve Balesi 2 eser ve 3 konserle izleyicinin karşısına çıkacak.
    
     -Tiyatro-
    
     Akün Sahnesi:
     Nazım Hikmet'in yazdığı, Rüştü Asyalı'nın yönettiği ve rol aldığı "Nazım Hikmet'in Memleketimden İnsan Manzaraları'ndan On Bir Tablo" adlı oyun, 30 Nisan'da seyredilebilecek.
     Erdal Beşikçioğlu'nun oynadığı "Bir Delinin Hatıra Defteri", 1 Mayıs'ta görülebilecek. Oyunun proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler, dekor ve giysi tasarımını ise Sertel Çetiner üstleniyor.
    
     Altındağ Tiyatrosu:
     Semih Sergen'in yazıp yönettiği, "Bir Hilal Uğruna", 30 Nisan ve 1 Mayıs'ta temsil verecek.
    
     Büyük Tiyatro:
     Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği, Edmond Rostand'ın yazdığı, Sabri Esat Siyavuşgil'in çevirdiği "Cyrano De Bergarac" yarın ve 28 Nisan'da seyredilebilecek. Oyunda Durukan Ordu, Zeynep Yasa, İrfan Kılınç, İsmet Numanoğlu ve Edip Tümerkan rol alıyor.
    
     Cüneyt Gökçer Sahnesi:
     Orhan Asena'nın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu'nun yönettiği "Hürrem Sultan", 30 Nisan ve 1 Mayıs'ta izlenebilecek.
    
     Küçük Tiyatro:
     Yönetmenliğini Erhan Gökgücü'nün üstlendiği, Shakespeare'nin aynı adlı eserinden uyarlanan "Venedik Taciri", 30 Nisan ve 1 Mayıs'ta görülebilecek.
    
     Oda Tiyatrosu:
     Şahin Örgel'in kaleminden Murat Çidamlı'nın sahneye koyduğu "Yosunlar", hafta boyunca temsil verecek. Neşet Erdem, Şemsettin Zırhlı ve Gizem Akkuş'un rol aldığı komedide, cinsellik, dostluk ve aldatma konu ediliyor.
     Gülşen Karakadıoğlu'nun yazdığı, Vacide Öksüzce'nin yönettiği "Nehir", 30 Nisan ve 1 Mayıs'ta seyirciyle buluşacak. Eserde, 12 Eylül dönemi ve yaşanan olayların insanların hayatlarında bıraktığı etki işleniyor.
    
     Stüdyo Sahne:
     İlham Yazar'ın yönettiği "Jerry ve Tom", 30 Nisan'da sahne alacak. Oyun, insan öldürmeyi rutin hale getirmiş iki kiralık katilin gerilim, şiddet ve tehlike dolu hikayelerini anlatıyor.
    
     İrfan Şahinbaş Sahnesi:
     Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği "Cesaret Ana ve Çocukları", 1 Mayıs'ta sahne alacak. Bertolt Brecht'in II. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde 1939'da kaleme aldığı eserde, Cesaret Ana ve çocuklarının başına gelenler üzerinden gırtlağına kadar savaşa gömülmüş bir dünya mercek altına alınıyor.
    
     Şinasi Sahnesi:
     Martin Mcdonagh'ın yazdığı, İlham Yazar'ın yönettiği "Yastık Adam", 30 Nisan ve 1 Mayıs'ta sahnelenecek. Oyunda, kurgu ve gerçeğin iç içe geçtiği polisiye ve gerilim öyküler anlatılıyor.
    
     -Opera-
    
     Opera Sahnesi: Bestesini ve librettosunu Türk besteci Muammer Sun'un yaptığı, padişahın 4 eşinden biriyle genç bir adamın yaşadığı aşkı anlatan "Sevginin Bedeli" balesi, bu akşam seyirci karşısına çıkacak.
     "Dünya Dans Günü Temsili" 29 Nisan'da seyirciyle buluşacak.
    
     Operet Sahnesi: Piyanist Esra Poyrazoğlu, soprano Esra Çetiner ve bariton Arda Aktar "Tutto Mozart" konseriyle 28 Nisan'da dinleyicinin karşısına çıkacak. Etkinlikte, Mozart'ın eserleri icra edilecek.
     30 Nisan'da "Ayur Trio" konseri düzenlenecek.
    
     Leyla Gencer Sahnesi: Çocuk müzikali ''Bremen Mızıkacıları'', 28 Nisan'da sahnelenecek. Burcu Altınel, Güliz Akalın, Semih Aşık, Can Kayalık, Halil Turgut, Yağmur Bayrakdarlar, Zeynep Çelikkanat, Esra Şahin Çapanoğlu, Sibel Kızılateş, Murat Beşik, Fuat Sadık, Esra Şahin Çapanoğlu, Bekir Koçtürk ve Özgür Özer rol alıyor.
    
     -CSO-
    
     Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), "Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri"yle şef Rengim Gökmen yönetiminde bu akşam CSO Konser Salonu'nda saat 20.00'de sahne alacak. Semih Sergen'in anlatıcı olarak seyirci karşısına çıkacağı konserde Esin Talınlı, Ferda Yetişer, Şenol Talınlı ve Tuncay Kurtoğlu'na Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşlik edecek. Koroyu Cem'i Can Deliorman yönetecek.
     Ayrıca İtalyan Film Müzikleri Haftası nedeniyle CSO Konser Salonu'nda saat 20.00'de Antonio Pirolli şefliğinde konser verecek. Etkinlikte saksafonda Fethi Günçer sanatseverlerin karşısına çıkacak.
    
     Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 30 Nisan Salı saat 20.30'da ATO Congresium'da 30. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Kapanış Konseriyle sahneye çıkacak. Etkinlikte Gustav Mahler'in "Senfoni No.8 Mi bemol majör. Binler Senfonisi" eseri icra edilecek.
    
     -Festival-
    
     30. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, bu hafta da başkenti müzikle buluşturacak. Bu çerçevede yarın MEB Şura Salonu'nda Antonio Gades Flamenko Topluluğu konser verecek. 27 Nisan'da Sir James Galway Flüt Resitaliyle seyirci karşısına çıkacak. Gelibolu Oda Orkestrası 27 Nisan'da Christopher Latham yönetiminde sahne alacak.
     Sanat yönetmenliğini Berlinli koreograf Wanda Golonka'nın yaptığı "Le BASAR", 29 Nisan'da Alman Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle bir araya gelecek.
    
     -CerModern-
    
     Ressam Hale Karpuzcu, İnsan Yavrusu sergisiyle 24 Nisan-26 Mayıs tarihlerinde CerModern'de olacak. Sergide ziyaretçiler, Karpuzcu'nun gözünden, toplumun çocuğa yüklediği rolü ve çocuk modellerini görebilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER