ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 09:29

Başkentte kültür sanat


Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun hazırladığı, ''Gündüz ve Gece'' bugün yapacağı prömiyerle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
     Bu yıl 16'ncısı düzenlenen ''Uluslararası Ankara Caz Festivali'', bu hafta da 5 konserle devam edecek
     Devlet Tiyatroları 18, Devlet Opera ve Balesi ise 7 eserle sanatseverlerin karşısına çıkacak.
     Başkentte bu hafta gerçekleşecek bazı etkinlikler şöyle:
    
     -Tiyatro-
    
     Akün Sahnesi:
     ''Bir Delinin Hatıra Defteri'' bugün, yarın ve 9 şubat'ta seyredilebilecek. Erdal Beşikçioğlu'nun performans sergilediği oyunun proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler, dekor ve giysi tasarımını ise Sertel Çetiner üstleniyor.
     ''Pal Sokağı Çocukları'', 9 ve 10 Şubat'ta minik tiyatroseverlerle buluşacak.
     İskender Altın'ın yönettiği, Moises Kaufman'ın yazdığı ''33 Varyasyon'' 12 ve 13 Şubat'ta izlenebilecek. Oyunda, Erdal Küçükkömürcü, İpek Çeken, Meltem Baytok, Mehmet Akay, Ulaş Ersoy, Eda Aydınlı, Tunç Yıldırım rol alıyor.
    
     Altındağ Tiyatrosu:
    
     ''Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun'' bugün, yarın, 9 ve 10 şubat'ta sahnelenecek.
     Füruzan'ın yazdığı, Funda Mete'nin yönettiği ''Kış Gelmeden'' 12 ve 13 Şubat'ta temsil verecek.
    
     Büyük Tiyatro:
    
     Orhan Asena'nın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu'nun yönettiği ''Hürrem Sultan'' yarın ve 10 Şubat'ta seyirciyle buluşacak.
     Kenan Işık'ın Şeyh Galib'in eseri Hüsn ü Aşk'tan esinlenerek yazıp yönettiği ''Aşk Hastası'' ise 12 Şubat'ta seyredilebilecek.
    
     Cüneyt Gökçer Sahnesi:
    
     ''Cyrano De Bergarac'' bugün, yarın, 9, 12 ve 13 Şubat'ta sahre alacak. Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği, Edmond Rostand'ın yazdığı, Sabri Esat Siyavuşgil'in çevirdiği oyunda Durukan Ordu, Zeynep Yasa, İrfan Kılınç, İsmet Numanoğlu ve Edip Tümerkan rol alıyor.
     Çocuk oyunun ''Karlar Kraliçesi'' 10 Şubat'ta izlenebilecek.
    
     Küçük Tiyatro:
    
     ''Ben Ödüyorum'', bugün, yarın 9 ve 10 Şubat'ta seyircinin karşısına çıkacak. Bulgar yönetmen Vladlen Alexandrov'un yönettiği oyunda Olcay Kavuzlu, Şevki Çepa, Sinem Şahin, Nurcan Süer ve Ceren Narinoğlu'nun rol alıyor.
     Shakespeare'nin aynı adlı eserinden uyarlanan ''Venedik Taciri'' ise 12 ve 13 Şubat'ta temsil verecek.
    
     Oda Tiyatrosu:
    
     ''Krem Karamel'', bugün, yarın ve 9 Şubat'ta sahnelenecek. Zeynep Kaçar'ın yazdığı, Ünsal Coşar'ın yönettiği oyunda Servet Pandur, Burak Talı rol alıyor.
     ''Euridice'nin Elleri'', 12 ve 13 Şubat'ta seyredilebilecek. Pedro Bloch'un kaleminden Yurdaer Okur'un yönettiği, oyunda aynı evde yaşamalarına rağmen birbirlerini tanıyamayan insanların evliliklerinin nasıl iflasa sürüklediği anlatılıyor.
    
     Stüdyo Sahne:
    
     Rick Cleveland'in yazdığı, İlham Yazar'ın yönettiği ''Jerry ve Tom'' yarın, 10 ve 12 Şubat'ta izleyiciyle buluşacak.
    
     İrfan Şahinbaş Sahnesi:
    
     ''Cesaret Ana ve Çocukları'', yarın ve 9 Şubat'ta tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Brecht'in yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği oyun savaştan ekmeğini çıkarmaya çalışan Cesaret Ana'nın üç çocuğunu savaşa kaptırmama çabası konu ediliyor.
     İlham Yazar'ın yönettiği, Tolga Tekin, Mesut Turan, Murat Çidamlı, Buğra Koçtepe rol aldığı ''Yastık Adam'' 13 Şubat'ta temsil verecek.
    
     Şinasi Sahnesi:
    
     Stephen King'in yazdığı, Sinemis Candemir'in çevirdiği ''Dolores Claiborne'', 12 ve 13 Şubat'ta sahne alacak.
    
     -Opera-
    
     Opera Sahnesi: Modern Dans Topluluğu'nca hazırlanan ''Gündüz ve Gece'' adlı modern dans gösterisi, bugün prömiyer yapacak. Eserin koreografisini Roberto Scafati üstlenirken, dekoru Talat Ayhan, kostümleri ise Gazal Erten tasarladı.
     ''Notre Dame'in Kamburu'', balesi 9 Şubat'ta sanatseverlerle buluşacak.
     ''Macbeth'' operası 11 Şubat'ta izlenebilecek.
     Dans tiyatrosu ''Töre'', 13 Şubat'ta sahne alacak
    
     Operet Sahnesi: ''Seslerle Anadolu'' müzikli gösterisi 10 Şubat'ta seyredilebilecek.
     ''Bir Parça Aşk İksiri'' konseri seslendirilecek.
     ''Bir Tenor Aranıyor'' Müzikal komedisi 12 Şubat'ta temsil verecek.
    
     -Konser-
    
     Ankara Caz Derneği'nin düzenlediği ''16. Ankara Caz Festivali'' kapsamında konserler devam ediyor.
     ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde bugün ''Alp Bora Quartet'', yarın ise ''Guitar Summit: Şinasi Celayiroğlu Quartet + Bilal Karaman-Patika + Akın Eldes Trio'' sahne alacak.
     ''Murat İşbilen Quintet'' ile ''Önder Focan Grup feat. Meltem Ege'', 9 Şubat'ta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde konser verecek.
     ''Onur Aymergen Trio feat. Cenk Erdoğan'', 13 Şubat'ta Başkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Salonu'nda caz severlerle buluşacak.
    
     -CSO-
    
     Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), bugün ve yarın Burak Tüzün'ün şefliğinde, Peter Hoerr'in ''Viyolonsel'', Dinçer Özer'in ''Vurmalı Çalgılar''da solist olarak sahneye çıkacağı konserde Vurmalı Çalgılar Topluluğu'da performans sergileyecek. CSO Konser Salonu'nda gerçekleşecek programda, Jean-Louis Duport'un ''6.Viyolonsel Konçertosu re minör'', Franz Joseph Haydn'ın ''Viyolonsel Konçertosu re majör'' ve G.BizeT - R.Shchedrin'in ''Carmen Vurmalı Çalgılar ve Yaylı Sazlar için Süit'' besteleri icra edilecek.
    
     -BSO-
    
     Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 9 Şubat'ta vereceği konserde Şef Işın Metin'in yönetiminde Borusan Quartet'ten kemanda Esen Kıvrak ve Olgu Kızılay, viyolada Efdal Altun ve viyolonselde Çağ Erçağ sahne alacak.
     Bilkent Konser Salonu'ndaki programda G. Rossini'nin ''William Tell'' Uvertürü, L. Spohr'un ''Yaylı Sazlar Kuarteti'' ve ''Orkestra için Konçerto, La minör Op.131'', D. Shostakovich'in de ''Senfoni No.15,'' ile ''La majör Op.141'' adlı eserleri seslendirilecek.
    
     -Cer Modern-
    
     Stüdyocer'de genel sanat yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu'nun üstlendiği, İlham Yazar'ın yönettiği ''Mojo'', yarın ve 9-10 Şubat'ta tiyatroseverlerle buluşacak.
     Çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinden Ahmet Güneştekin'in ''Yüzleşme'' adlı sergisi devam ediyor.
     Gerçek Kötüler Sanat Kolektifi'nin ''Bizzat Ben Kendim-Bir ikilem olarak Ben'' karma sergisi sürüyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER