ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 17:47

Başkentin kültür envanteri çıkarıldı


Ankara'ya ait kültürel değerlerin bir araya getirildiği Ankara Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri tamamlandı.
    
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık, Ankara Kalkınma Ajansı'nın da desteğiyle Ankara Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi'ni hayata geçirdi.
    
İstanbul'dan sonra tamamlanan ikinci kent envanteri çalışmasında, diğer illerin kültür envanterlerinin çıkarılması ve tek bir çatı altında toplanması yoluyla ulusal bir envanter sisteminin oluşturulması amaçlanıyor.
    
Kentin kültür mirası ve kültür ekonomisine ilişkin verileri mimari, arkeoloji, halk kültürü ve kültür ekonomisi olmak üzere dört başlık altında toplanan envanterde, kentsel mimari ve arkeoloji başlıklarında Ankara'daki 2 bin 421 tescilli taşınmaz kültür varlığına ilişkin bilgiler de bulunuyor.
    
Proje kapsamında, Ankara Koruma Bölge Kurulu ve Yenileme Alanı Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün tüm arşivi dijital ortama aktarıldı ve Ankara'nın en önemli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin arşivi dijitalleştirildi. Yeni yıldan itibaren müze koleksiyonuna ilişkin bilgilere internet üzerinden ulaşılabilecek.
    
Başkentin kültür envanterine de www.envanter.gov.tr/ankara adresinden ulaşılabilecek.
    
Proje, 27 Aralık'ta Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde saat 18.00'de düzenlenecek toplantıyla kamuoyuna tanıtılacak.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER