ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:07

"Başkent kültürüne zarar veriyor"


Türk halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü’nün Ankara havasının belden aşağı olduğunu ve kültürün yozlaştığını ifade eden açıklamalarından sonra Ankara’da faaliyet gösteren kültür derneklerinden bu açıklamalara destek geldi.

    Konu ile ilgili açıklama yapan dernek başkanlarının ortak tavrı, ‘Bu kişiler Ankaralı değil. Ankara kültürü ile uzaktan yakından alakaları yok’ şeklinde oldu.

    Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özarslan, yerel yönetimlerin bu kişileri desteklememesi gerektiğini söyledi. Ankara’nın kültürünün 30 yıldır gerilediğini ifade eden Özarslan, “Bu gerilemenin neticesinde Ankara’nın kültürü bu tür kişilere kalmıştır. Bu insanlar Ankara’nın ismini kullanmaktan çekinmiyorlar. Yerel yönetimler, bu insanları yaptıkları festivallere çağırarak desteklememelidir.” şeklinde konuştu.

    Ankara kültürünün çok ince bir kültür olduğunu bunun yozlaşmaması gerektiğini belirten Ankaralılar ve Ankara’yı Tanıtma Vakfı Başkanı Halil Şıvgın, “Hacı Bayram-ı Veli’den, Ahilikten gelen bu çok ince kültürümüzün, ne eğitimi aldığı belli olmayan kişiler tarafından yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu konular, kültür bakanlığımızın öncülüğünde üniversiteler ve televizyonlarda tartışılarak ele alınmalı. Bu kişilerin Ankara’nın ismini kullanmasına izin verilmemelidir.” dedi.

    Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Verenler Derneği (AHİD) Başkan Vekili Zekai Kılınç ise şunları kaydetti: “Biz bunlardan oldukça rahatsızız. Bu kültür yozlaşmasının engellenmesi için kampanya başlatılmalıdır. Özellikle görsel medyanın bu tür kişileri destekleyerek, televizyona çıkarmamaları gerekir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER