ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 10:15

Başbakan Ayasofya'da namaz kılacak mı?

Başbakan Ayasofyada namaz kılacak mı?

İngiltere'de yayınlanan haftalık Economist dergisi, Ayasofya'nın tekrar ibadete tekrar açılacağını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın burada namaz kılacağına inandığı yönünde makale yayınladı.


İngiltere'de yayınlanan haftalık Economist dergisi, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılıp açılmayacağı yönündeki tartışmalara yer ayırdı.

Derginin yazısında şu satırbaşlarına yer veriyor:

"20 Mayıs 1453'te Sultan II. Mehmet uzun zamandır arzuladığı şehre girdi ve bir avuç toprak almak için yere eğildi. Artık Hagia Sophia katedrali Ayasofya camii olmuştu. Türkiye'nin dindar Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fethin 561'inci yıldönümünde Ayasofya'da namaz kılacağı söylentilerinin çıkması, 1453'teki sahnenin tekrarlanacağı yönünde ümitleri artırdı."

Economist'in makalesinde, her ne kadar hükümetin bu planları "fantazi" olarak nitelediği kaydedilirken, "Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) içerisinde eski Bizans katedralinin camii olarak tekrar ibadete açılması gerektiğini açık biçimde dile getirenler var" değerlendirmesi yapıldı.

Yazı şöyle devam ediyor:

"Ancak bu söylentilerin ortaya çıkması dahi Ortodoks Kilisesi'ni rahatsız ediyor. Patrik Bartolomeo, 'Ayasofya katedrali Hıristiyanlığın bir sembolü olarak inşa edilmişti. Eğer ibadete açılacaksa bu Hıristiyanlık'tan başka bir din için olamaz' diyor. İslamcılar ise, Ayasofya'nın camii olarak açılmasının yasal dayanağı olduğu görüşünde. Binanın Sultan II Mehmet'e ait olduğu hatırlatılıyor ve Sultan'In vasiyetinde 'Ayasofya ahirete kadar camii olarak kalacak' dediği hatırlatılıyor."

AYASOFYA AK PARTİ'NİN GÜNDEMİNDE Mİ?

Economist'in yazısı şöyle tamamlandı:

"Yargıdaki öğrencileri aracılığı ile hükümete karşı yürüttüğü yolsuzluk soruşturması hükümeti sarsamayınca Sayın Gülen iktidarın din vurgusunun altını oymaya çalışıyor.

AK Parti Milletvekili Bülent Turan 'Önümüze Ayasofya'yı yem olarak atıyorlar. Ancak bu tuzağa düşmeyeceğiz' diyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Ayasofya yasa teklifi sorulunca sadece yavan bir şekilde 'Hükümetin gündeminde yok' diyor."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER