ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 16:36

Bakanlıktan, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi açıklaması


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri'ndeki yeşil alanının tahrip edilmesiyle ilgili yasal girişimlerin sürdüğünü ve gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi.

    Bakanlık, bir süredir gündemde yer alan Devlet Tiyatroları Macunköy Tesislerindeki yeşil alanının tahrip edilmesiyle ilgili son duruma ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

    Konuya ilişkin açıklamada, “İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesinin de içinde bulunduğu Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri'ne, 08 Mart 2014 Cumartesi akşamı saat 22.00 sıralarında izinsiz bir şekilde girilmiş ve ağır hasar oluşturulmuştur. İş makineleriyle alanı çevreleyen tel örgüler aşılarak ağaçlar, aydınlatma lambaları, güvenlik kameraları ve mermer zeminler tahrip edilmiştir. Gerçekleştirilen bu eylemle ilgili olarak; Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatlarıyla Ankara Valiliği, Yenimahalle Kaymakamlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yanı sıra konuyla ilgili diğer resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde her türlü idari, adli ve hukuki girişimde bulunulmuştur.” denildi.

    “KONU ADLİ VE İDARİ YARGI MERCİLERİNDE YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR”

    Ayrıca, meyvesiz ağaçlar için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, meyveli ağaçlar için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na hasar tespit başvurusu yapıldığı belirtilen açıklama, “Bu bağlamda; yeşil alanın muhafaza ve devamı için de Bakanlığımız tarafından her türlü hukuki ve yasal yola başvurulmuş olup, konu adli ve idari yargı mercilerinde yakından takip edilmektedir. Nitekim idari yargıda açılan iki dava Bakanlığımız lehinde devam etmektedir. Bakanlığımız; sorumluların gerçekleştirdikleri bu kabul edilemez fiillerin gerektirdiği her türlü mali, idari ve cezai yaptırıma uğratılmasının takipçisi olduğu gibi, meydana gelen zarar ve tahribatın giderilmesi ile alanın yeniden ihyası için gerekli önlem ve tedbiri de alacaktır.” diye sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER