ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 13:18

Bakan Çelik: Türk sinemasının 100. yılında sektöre desteği iki katına çıkardık

Bakan Çelik: Türk sinemasının 100. yılında sektöre desteği iki katına çıkardık

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk sinemasının 100. yılında hem sektöre hem de sektördeki gençlere destek verdiklerini ifade etti.


 Sinemaya sağlanan desteği geçen yıla oranla yaklaşık iki katına çıkardıklarını belirten Çelik, “Film yapım projelerine, toplamda 26 milyon 979 bin 750 TL destek sağlamış olduk. Yaşanan gelişmelerle birlikte geldiğimiz noktada yakalanan başarıyı sürdürülebilir kılmak ve daha ileriye götürmek, bakanlığımız açısından oldukça büyük bir önem ifade etmektedir. Bu yüzden sinemaya ve genç yeteneklere desteğimiz artarak devam edecektir." açıklamasında bulundu.

Bakan Çelik, sanat boyutunun ve Türkiye'ye dünyada kazandırdığı saygın konumun ötesinde sinemanın, en etkili tanıtım ve iletişim yollarından biri olduğunu vurgulayarak, genç yeteneklere önem verdiklerini kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Türk sinemasının 100. yılında uzun metrajlı filmlere sağladığı rekor desteğin ardında başarılı yapımlara temel oluşturacak ve genç yönetmenlere motivasyon kaynağı olacak kısa metraj, belgesel ve animasyon yapımlara sağlanacak destek miktarlarının da belirlendiğini açıklayan Çelik, “Dünya sinemasının önemli festivalleri sayılan Cannes, Berlin ve Rotterdam film festivallerinden ödülle dönen Türk filmleriyle Türk sinemasının dünyadaki yerinin sağlamlaştığını görüyoruz. Türk sinemasının 100. yılında, sinema sektörüne desteğe büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda Sinema Destekleme Kurulu toplantısı geçen gün yapıldı. Belgesel, kısa film, animasyon filmi ile senaryo, diyalog yazım ve geliştirme dallarında 951 proje değerlendirildi. Bu projeler arasından 89 belgesel film projesinin 3 milyon 185 bin TL, 55 kısa film projesinin 472 bin 250 TL, 54 senaryo ve diyalog yazım ve geliştirme projesinin 472 bin 500 TL, 14 animasyon filmi projesinin de 140 bin TL ile desteklenmesi ve toplamda 4 milyon 269 bin 750 TL destek verilmesi kararlaştırıldı.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER