ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:43

Atatürk’ün Taşucu’na gelişi kutlandı

Atatürkün Taşucuna gelişi kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Taşucu’na gelişinin 88. yıl dönümü, Atatürk Anıtı ve Atatürk Evi'nde düzenlenen törenlerle kutlandı.


 Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.
Atatürk Evi'ndeki program Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut’un günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı.

Törende konuşan Silifke Belediye Başkanı Turgut yaptığı konuşmada, "Atatürk Taşucu’nu dört defa ziyaret etmiştir. Bu ziyaretleri 28 Ocak 1925 Silifke’den, 12 Mayıs 1926 Ertuğrul Yatı ile Taşucu’ndan, 11 Şubat 1931’de yine Silifke’den, son olarak da 20 Şubat 1935 tarihinde Ege Vapuru ile bu ziyaretleri gerçekleştirmiştir. Bu gün ikinci gelişinin 88. yıl dönümünü hep birlikte kutluyoruz. Atatürk’ün doğup büyüdüğü Selanik’teki evin aynısının da burada yapılması bizleri son derece sevindirmektedir. Biz de Silifke Belediyesi olarak yapılan bu eseri en iyi şekilde koruyarak bakmayı kendimize bir görev edindik.” dedi.

Törene Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Hakan Sayılan, Cumhuriyet Başsavcısı Zeki Vatan, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi, bazı daire müdürleri, Taşucu Mahallesi Muhtarı Mehmet Köylü, belediye meclis üyeleri ve belde halkı katıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER