ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:16

Asırlık cami restore edildi


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 5 ay önce tamamen yanan asırlık mescit, restore edildi. Pazar günü cemaate açılacak olan caminin kalan eksikleri tamamlanıyor.

    Ereğli’de aralık ayında elektrik kontağından çıkan yangın sonrası kullanılmaz hale gelen yaklaşık 300 yıllık Pestilci Mescidi, ummalı bir çalışma sonrası yeniden ibadete açılıyor. Baştan sonra yenilenip Çini ustasının el işi motifleri ile yeniden hayat bulan tarihi mescit, önümüzdeki hafta başı yeniden hizmete açılacak.

    Çatısından merdivenlerine, iç dizaynından dış cephe boyasına kadar baştan sona yenilenen mescidin restore çalışmalarında sona gelindi. Kaşi Seramik’in Çini ustası Sümeyra Bilgin Gündoğdu, mescit içinde nakkaş çalışmalarını sürdürüyor. Mescit, önümüzdeki hafta başına yetiştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

    Mescitin çalışmaları hakkında bilgi veren İhsan Gökalp, “Hava şartları müsaade etmedi. Havaların soğuk olması sebebiyle inşaata başlayamadık. İnşaata 2 ay kadar önce başladık. Hayırsever dayı yeğen tarafından mescidimiz bu hale getirildi. Onların yarımıyla bu hale getirildi. İnşallah pazar günü de açacağız. Eskisinden daha güzel oldu. Mescidimiz oldukça eski. 300 yıllık bir tarihi var. Zaman içerisinde tadilatlar görmüş. Yeniden hizmete açacağız” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER